HABER

Moskova'da 11.11.11 çılgınlığı

Rusya'da son yıllarda moda haline gelen özel tarihlerde evlenmenin uğur getireceğine inanan çiftler, 11.11.11 tarihinde hayatlarını birleştirmek için evlendirme dairelerine akın etti.

Başkent Moskova'da bin 179 çift, hayatlarını 11.11.11 tarihinde resmen birleştirmeğe karar verdi. Yüz yılda bir kere gerçekleşen bu önemli tarihi fırsat bilen genç çiftler, özellikle saat 11.00'da dünya evine girmek için adeta yarıştı. Çiftler, soğuk hava şartlarına aldırış etmeden Moskova'nın turistik semtlerinde de bol bol fotoğraf çektirdi.

Kremlin yakınlarındaki Bolotnaya Meydanı'nda özel olarak kurulmuş demir ağaca kilit astıktan sonra anahtarı Moskova nehrine atan Romanov çiftinden damat Sergey yaptığı açıklamada, "11.11.11 tarihinin kesinlikle uğurlu olduğuna inanıyoruz. Kaç yıldır bugünü bekliyorduk. Arzumuza ulaştığımız için çok mutluyuz" şeklinde konuştu. Gelin Valentina da, "Ben de bu tarihin uğurlu olduğuna inanıyorum" dedi.

Evlilik dairesinde dünya evine giren çiftlerden Konstantin ve Natalya Belyayev çifti ise, "Biz bu tarihin uğurlu olduğuna inanıyoruz. Ayrıca yakında Ortodoks orucu başlayacağı için özellikle bugün evlenmeye karar verdik. Buradan kiliseye gideceğiz. Bu tarihte kiliseye gitmenin de özel anlamı bulunduğunu düşünüyoruz" dediler.

Halk arasında gün, ay ve yıl yazılırken üç aynı rakamın yan yana geldiği tarihlerde evlenmenin uğurlu olduğuna inanılan Rusya'da resmi rakamlara göre böyle tarihlerde kaydedilen evliliklerin, çok büyük bir çoğunluğunun boşanma ile sonuçlandığına dikkat çekiliyor.

İHA

Geri Dön