HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

MSÜ fiziki yeterlilik şartları nelerdir 2022? MSÜ fiziki yeterlilik sınavına kimler katılabilir?

MSÜ fiziki yeterlilik şartları nelerdir? sorusunun yanıtı Mart'ta yapılan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavının ardından dün flaş bir açıklamada bulunan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün'ün ifadeleri sonrası merak edildi. MSÜ fiziki yeterlilik şartları nelerdir 2022? MSÜ fiziki yeterlilik sınavına kimler katılabilir? soru ve konu başlıkları vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. İşte detaylar.

MSÜ fiziki yeterlilik şartları nelerdir 2022? MSÜ fiziki yeterlilik sınavına kimler katılabilir?

MSÜ fiziki yeterlilik şartları nelerdir 2022? ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün'ün açıklamasının ardından merak konusu oldu. Dün, sosyal medyadan açıklama yapan Prof. Dr. Aygün sınav sonuçlarının açıklandığını belirtti. MSÜ fiziki yeterlilik şartları nelerdir 2022? MSÜ fiziki yeterlilik sınavına kimler katılabilir? sorularının yanıtına haberimizden ulaşabilirsiniz.

MSÜ FİZİKİ YETERLİLİK ŞARTLARI NELERDİR 2022?

Milli Savunma Üniversitesi sınavlarına giren adaylar fiziki yeterlilik sınavına tabi tutuluyor.

Yapılan açıklamaya göre; Milli Savunma Üniversitesi'nin Fiziki Yeterlilik Testinden geçmeyi hedefleyen adayların 5 branşın 4'ünden en az birer puan almaları gerekiyor. Ayrıca boy şartı bulunmaktadır.

MSÜ FİZİKİ YETERLİLİK SINAVINA KİMLER KATILABİLİR?

Milli Savunma Üniversitesi fiziki yeterlilik testi, kişilerin askerliğe fiziksel olarak elverişli olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır.

Test, 5 branşta uygulanmaktadır. Adayların her branştan en az 1 puan alınması gerekiyor.

2 ya da daha çok branşta puan alamayan kişiler başarısız sayılmaktadır.

Milli Savunma Üniversitesi sınavlarında adaylar için fiziki yeterlilik şartları şu şekilde:

  • 400 m koşu, durarak uzun atlama, mekik, basketbol topu fırlatma ve barfiks branşlarında teste tabi tutulurlar. Fiziki Yeterlilik Testinden geçebilmeleri için 5 branşın 4'ünden en az birer puan almaları gerekmektedir.

  • Adaylar "0" puan aldıkları her branş için itiraz hakkına sahiptir. İtiraz etmek isteyen adayların, itirazlarını aynı gün içerisinde seçim aşamalarının icra edildiği bölgeyi terk etmeden yapmaları gerekir.

  • Fiziki yeterlilik testi, adayın askerliğe fiziksel olarak elverişli olup olmadığını belirlemek için uygulanır. Beş farklı branşta uygulanan fiziki yeterlilik testinde adayların her branştan en az 1 puan alması gerekir. İki veya daha fazla branşta puan almayı başaramayan adaylar başarısız sayılırlar.

  • Erkek Askeri Öğrenci adayları için asgari boy sınırı 165 cm; Kadın Askeri Öğrenci adayları için asgari boy sınırı 160 cm olarak uygulanacaktır. Boy sınırının altında kalan adayların fiziki değerlendirme (2. Seçim Aşamaları) aşamasında adaylıkları sonlandırılacaktır. Hava Harp Okulu adayları için uygulanacak boy - kilo sınırları 165 cm -190 cm (dâhil) arasında olacaktır.

2022 MSÜ SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?


MSÜ sınav sonuçları 14 Nisan 2022 (dün) açıklandı.

2022- Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınav sonuçları açıklandı. Merakla beklenen haberi, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün duyurdu. Sosyal medyadan açıklama yapan Prof. Dr. Aygün, "27 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirdiğimiz 2022-MSÜ sınav sonuçları açıklanmıştır" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Aygün paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Değerli adaylarımız, 27 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirdiğimiz 2022-MSÜ sınav sonuçları açıklanmıştır.Sonuçlarınızı http://sonuc.osym.gov.tr sayfamızdan ve ÖSYM AİS mobil uygulamamızdan öğrenebilirsiniz.

Sınav sonuçlarının hayırlı olmasını diliyorum."

MSÜ SINAV SONUCU SORGULAMA EKRANI

Sınav sonrası adaylar sınav sonuçlarını; T.C. Kimlik Numarası ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresi üzerinden ve ÖSYM mobil uygulamalarından öğrenebilecekler. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek.

İnternet sayfasında ilan edilmiş olan sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

MSÜ SINAV SONUCUNA GÖRE KİMLER 2. AŞAMAYA KATILACAK?

MSÜ 2. seçim aşamasına sınavlarda belirlenen taban puanı alan ve tercih işlemlerini tamamlayan kişiler çağrılacak.

MSÜ SINAV SONUCUNA GÖRE KİMLER ELENECEK?

Duyurulan tarihler arasında tercihlerini tamamlamayan kişiler gerekli taban puanını almış olsalar dahi 2. seçim aşamasına katılamayacaklar. Bu sebeple adayların puanlarının duyurulması sonrası çevrimiçi olarak tercihlerini tamalamaları gerekmektedir.

Taban puana ulaşamayan kişiler de tercihde bulunamayacakları için otomatik olarak diğer aşamalardan elenmiş sayılacaklardır.

Keşfet


En Çok Aranan Haberler