HABER

MTV zammı iptal mi olacak? Yüzde 40'lık MTV zammı ile ilgili son durum

Yüzde 40'lık MTV zammı halkın tepkisini çekti. Hükümetin farklı odaklarından MYV zammı ile ilgili çeşitli açıklamalar gelmeye devam ediyor. Araba sahibi veya araba almayı düşünen vatadanaşlar da MTV zammının iptal olma veya yeniden düzenlenme ihtimali var mı diye merak ediyorlar? İşte MTV zammı ile ilgili son gelişmeler...

MTV zammı iptal mi olacak? Yüzde 40'lık MTV zammı ile ilgili son durum

Yüzde 40 olarak açıklanan MTV zammı büyük tartışmalara yol açtı. Motorlu Taşıtlar Vergisi'ndeki bu büyük artış araç sahiplerinin tepkisini çekti. MTV'ye yapılan bu büyük zamma gelen tepkiler sonrası Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve MAliye Bakanı Naci Ağbal çeşitli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a da sorulan MTV zammı ile ilgili şimdi vatandaşlar ne olacağını merak ediyor.

BAKANLAR KURULUNDA GÖRÜŞÜLECEK

Araç sahipleri umutla MTV zammı iptal olabilir mi veya yeniden düzenlenebilir mi diye bekliyorlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın, TBMM'nin 26. Dönem 3. Yasama Yılı açılışı dolayısıyla verdiği resepsiyonda MTV zammı ile ilgili olarak gaztecilerin sorularına yanıt verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan MTV zammının Bakanlar Kurulu'nda yeniden görüşülebileceğini belirtti:

"MTV'ye yapılacak yüzde 40 zam oranı" ile ilgili soru üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunu tabii arkadaşlarla görüşmeden böyle bir şeyi ifade etmem doğru olmaz. Ama daha önce motorlu taşıtlara olan zam oranı, aslında çok çok yüklü bir zam oranı değildi. Ama şu andaki zam oranını Bakanlar Kurulumuz şöyle tekrar bir değerlendirirse, o değerlendirmeden sonra ne yapabilir, tekrar bir düşürme olur mu olmaz mı, o tabii hükümetimizin takdiridir."

BAKAN ŞİMŞEK'TEN KAFALARI KARIŞTIRAN AÇIKLAMA

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Şimşek de önce "MTV, tamamen 2018'in başından itibaren alınacak sıfır araçlardan alınacak" dedi, sonra düzeltme yaptı. Şimşek, kanunu yanlış hatırladığını belirterek "Giden kanun benim söylediğimden farklı, onu da düzelteyim. 2018'den itibaren alınan araçlarda bir de değerine göre artış olacak. Yüzde 40'lık artış mevcut araçları kapsıyor" dedi.

MTV ZAMMI DEĞİŞMEZSE HANGİ ARAÇ İÇİN NE KADAR VERGİ VERİLECEK?

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2018-2020 Orta Vadeli Program açıklamasında MTV zammı ve vergiyle ilgili değişikleri şu şekilde açıklamıştı: "Binek otomobillerin motorlu taşıtlar vergisini gelecek sene yüzde 40 oranında yasal değişiklik yaparak artırıyoruz. Binek otomobillere ilişkin bir artış var. Ayrıca 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren motorlu taşıtlar vergisinde sistem değişikliğine gidiyoruz. Şu anda sadece motor silindir hacmini dikkate alan sistem var. Binek otomobilin değerini de dikkate alan yeni bir tarife değişikliğine geçiyoruz. Yeni alınacak binek otomobillerde aracın değeri de vergide belirleyici olacak. Değeri arttıkça vergi miktarında da yüzde 10 ve 20 oranında artış olacak" dedi.


Geri Dön