HABER

Mübarek ülkesinde ayrıldı

Dün akşam beklenildiğinin aksine istifa etmeyerek milyonları şaşırtan Mübarek sonunda kaçtı.

Mübarek ülkesinde ayrıldı

Mısır'da yerel bir hükümet yetkilisi, Kahire'den ayrılan Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in Kızıl Deniz'deki tatil beldesi Şarm Eşşeyh'de olduğunu söyledi.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, Mübarek'in Şarm Eşşeyh havaalanında yerel yönetici tarafından karşılandığını bildirdi.

El Arabiye televizyonu da Mübarek'in Kahire'den ayrıldığını ve Şarm Eşşeyh'e gittiğini duyurmuştu.

[

](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/misirda-sular-durulmuyor-meydanda-yuksek-tansiyon-/7238/188329/sayfa/1/)

Günlerdir Tahrir Meydanı'nda bekleyen protestocuları ise, Mübarek'in istifa etmemesi nedeniyle hayal kırıklığına uğrattı. Mübarek'in gitmesini isteyen göstericiler, bugün Cuma namazı sonrasında büyük gösteriler planlıyor.

Günlerdir Kahire'nin Tahrir Meydanı'nda kamp kurmuş olan göstericilere, sabahın erken saatlerinde çok sayıda gösterici katılmaya başladı. Ayrıca devlet televizyonu binası, parlamento ve başkanlık sarayı yakınlarında yine çok sayıda gösterici bekliyor.

Dün gece heyecanlı bekleyişle meydanları dolduran Mısırlılar, Mübarek'in istifa etmemesiyle şaşkınlık ve hayal kırıklığı yaşadı. Televizyonlardan veya cep telefonlarından konuşmayı takip eden göstericilerin bekledikleri sözler, Mübarek'ten gelmedi.

Ardından meydanlardaki heyecanlı bekleyişin yerini öfke aldı. Daha Mübarek konuşmasını bitirmeden, kalabalıklar Mübarek aleyhine sloganlar atmaya başladı.

Mısır'da 17 gündür protestolarını sürdüren Mübarek karşıtı göstericiler, Mübarek görevde kaldığı sürece gerçek bir reformun imkansız olduğunu düşünüyor. Mübarek gidene kadar daha büyük gösteriler düzenleyeceklerini belirten muhaliflerden bazıları, Mübarek'i devirmesi için orduya bile çağrıda bulunuyor.

Ülkede bugün de büyük bir gösteri planlanıyor. Göstericilerin bugün özellikle Enformasyon Bakanlığı ve Devlet Televizyonu binasına yürümeleri bekleniyor.

ORDU BİLDİRİ YAYINLADI

Ordunun yayınladığı bildiriden satırbaşları:

* * Mübarek'in geçiş planını destekliyoruz
* * Sıkı yönetim kaldırılacak, adil secimler yapılacak
* * Mübarek'in vaadlerinin takipcisi olacağız
* * Anayasa değişikliğini garanti ediyoruz

MISIR'DA BAZI SUBAYLAR PROTESTOCULARA KATILIYOR

Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in 30 yıllık iktidarına karşı gösteriler sürerken, silahlı kuvvetlerden orta kademede 15 subay Mübarak'e karşı halk hareketine katıldı.

Cuma sabah namazından hemen sonra telefonla Reuters ajansına açıklamada bulunan Binbaşı Ahmed Ali Şuman, "Silahlı kuvvetlerin halkla dayanışma hareketi başlamıştır" dedi.

Başkent Kahire'nin Tahrir Meydanı'ndaki gösteride dün gece halka hitap eden Ali Şuman, "rütbeleri yüzbaşı ile yarbay arasında 15 subay halk hareketine katıldı" diyerek, silahını orduya teslim ettiğini de bildirdi.

Şuman, harekete katılan diğer subayların da cuma namazından sonra halkla konuşacağını belirtti.

Tahrir Meydanı'nın batı girişini korumakla görevlendirildiğini belirten Şuman, diğer subayları da Mübarek karşıtı gösterilere katılma çağrısı yaptığını belirtti.

Mısır'da ordu, halk hareketine karşı kuvvete hiç başvurmadı.

Ancak bazı göstericiler askerlere kızgın. Tahrir'deki göstericilerden Salih Bazuni, "Mübarek çeteleri bu meydanda halktan 300 kişiyi şehit etmişken ordu kenarda nasıl seyirci kalabildi" dedi.

KÜÇÜK BİR GRUP CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI ÖNÜNDE GÖSTERİ YAPTI

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in istifasını isteyen küçük bir grup, başkanlık sarayı önünde gösteri yaptı. Görgü tanıklarının verdikleri bilgiye göre, protestocular Mübarek aleyhine slogan atarken, ordu göstericilere müdahale etmedi. Göstericiler, Mübarek'in gitmesinin talep edildiği bir pankartı da saray girişindeki tellere astılar.

"ASKERİ DARBE MISIR'I OLUMSUZ YÖNDE ETKİLER"

Mısır Maliye Bakanı Semir Rıdvan, askeri bir darbenin Mısır'ı olumsuz yönde etkileyeceğini söyledi. Rıdvan verdiği demeçte, Mısır'da olası bir darbenin ülke ekonomisi için "bir tehdit olduğunu" belirterek, "darbe kabusu herkes, gençler ve ekonomi için çok kötüdür. Bu kaçınmak istediğimiz bir senaryodur" diye konuştu.

Yaptığı açıklamada ordunun gösteriler karşısındaki tavrına da değinen Rıdvan "ordunun üst düzeyde disiplinli olduğunu ve gençlere ateş açmama kararı aldığını düşünüyorum. Bu çıkmaz sonsuza kadar devam edemez" dedi.

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in istifa etmemesine öfkelenen göstericilerin bu öğleden sonra yeni protesto gösterileri düzenlemeyi planladığı bildiriliyor.

"MİLLİ DİYALOĞU" YÜRÜTMEK İÇİN "AKİL ADAMLAR" ARASINDAN BİR BAŞBAKAN YARDIMCISI ATANMASI PLANLANIYOR

Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman'ın Başbakan Ahmet Şefik'ten, "milli diyalog" için bir başbakan yardımcısı atamasını istediği bildirildi.

Resmi haber ajansının bildirdiğine göre Süleyman, muhalefet güçleri ve bağımsız şahsiyetlerle diyaloğun yürütülmesinde sorumluluğu alacak bir başbakan yardımcısı atanması ve bu kişinin, ülkedeki krizin çözümü için hükümetle görüşmelerde bulunan "akil adamlar" arasından seçilmesini istedi.

"Akil adamlar" konseyinde önde gelen işadamları, akademisyenler ve hukukçular bulunuyor.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön