HABER

Mühendisler arasındaki işsizlik yüzde 25

TRABZON (İHA) - Makina Mühendisleri Odası (MMO) Trabzon Şubesi Başkanı Osman Gökhan Bali, meslek alanlarındaki işsizliğin yüzde 25'ler seviyesine vardığını söyledi.

Osman Gökhan Bali, şube binasında basın toplantısı düzenleyerek Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından 14 Ekim tarihinde Ankara'da yapılacak mitingle ilgili bilgi verdi. IMF ve Dünya Bankası'nın dayattığı yatırımsızlık ve özelleştirmeler ile AB tarafından dayatılan teknik ve mesleki mevzuat uyarınca mühendislik ve mimarlık meslek alanlarının düzenlenmesine dönük uyumlaştırma çabalarının ülke sanayisine ve mühendislik disiplinlerine büyük darbeler vurduğunu ileri süren Bali, bütün bu uygulamalar nedeniyle ülkenin geleceğinin elinden alındığını ve Türkiye'nin üretim ve geleceğini planlama yeteneğini kaybettiğini savundu.

Yaşanan olumsuzlukların mühendislere doğrudan yansıdığını ve meslektaşlarının istihdamının beklenen düzeyde gerçekleşmemesine yol açtığını kaydeden Bali, "Bu durum düşük ücretlere, mesleki tatminsizliğe, gelecek belirsizliğine, meslek alanı dışında çalışmaya ve beyin göçüne yol açmaktadır. Meslek alanlarımızdaki işsizlerin ya da başka bir işte çalışanların sayısı, üye sayımızın yüzde 25'ine ulaşmış, gizli işsizler ordusuna mühendisler de dahil olmuştur" dedi.

TBMM'nin gündeminde bulunan 'Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı'nın AB uyum yasaları ve hizmetlerin serbest dolaşımı kapsamında gündeme getirildiğini belirten Bali, "Bu tasarı AB vatandaşı mimar ve mühendislere birtakım imkanlar sunarak onları Türkiyeli mimar ve mühendislerden daha üstün bir konuma getirmektedir. Bu uygulama ile neredeyse bütün diğer ülkelerdeki mimar ve mühendislerin Türkiye'de sınırsızca çalışabilmesinin önü açılacaktır. İşte bütün bu nedenlerden dolayı TMMOB'ye bağlı odalar 14 Ekim'de Ankara'da biraraya gelecek ve yapılan yanlışı haykıracaktır" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön