HABER

Mülteci çocuklar Türkçe öğreniyor

VAN (İHA) - Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayii Destekleme Vakfı (MEKSA) Van Hizmet Meslekleri Eğitim Merkezi bünyesinde, Afganistanlı ve İranlı mülteci çocuklarına Türkçe öğretiliyor. Eğitmen Gülcihan Çurku, üçüncü bir ülkeye gitmek için Van'da bulunan çocukların, Türkçe'yi daha iyi konuşmalarını istediklerini söyledi.

İl Kültür Merkezi'nde 3 yıldır faaliyet gösteren MEKSA'da yaklaşık 2 aydır verilen kurs sayesinde mülteci çocuklar da artık rahatlıkla Türkçe konuşuyor. Mülteci olarak bulundukları Van'da, Türkçe'yi öğrenmek ve Türk vatandaşları ile daha kolay iletişim kurmak istediklerini ifade eden çocuklar, Türkiye'yi çok sevdiklerini belirtti. Avrupa ülkelerine gitmek üzere Van'da bulunduklarını kaydeden çocuklar, ana dilleri kadar olmasa da Türkçe'yi rahatlıkla konuşmaya başladıklarını söyledi.

MEKSA'da eğitimci olarak bulunan ve çocuklara ders veren Gülcihan Çurku gazetecilere yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından desteklenen kursun iki ay önce başladığını söyledi. Çurku, çoğunluğu kızlardan oluşan İranlı ve Afganlı 24 öğrencilerinin bulunduğunu ifade ederek, 13 öğrencinin düzenli olarak kurslara katıldığını belirtti. Türkçe'yi öğretmek amacında olduklarını ifade eden Çurku, "Mülteci çocukların burada yaşamaları nedeniyle Türkçe'yi daha iyi konuşmalarını, üçüncü bir ülkeye gittiklerinde en azından bizden bişeyler öğrenmiş olarak gitmelerini istiyoruz. Kursun başlangıcında biraz zorlandık, ancak öğrenciler sonradan Türkçe'yi iyi çözdüler. Kursumuzu yaz tatiline kadar sürdürmeyi düşünüyoruz" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler