HABER

Namık Kemal anıldı

ÇANAKKALE (İHA) - Şair Namık Kemal, ölümünün 114. yıl dönümünde, Gelibolu'ya bağlı Bolayır Beldesi'ndeki mezarı başında törenlerle anıldı. Gelibolu Kaymakamı Selim Cebiroğlu, Gelibolu Belediye Başkanı Cihat Bingöl, Bolayır Belediye Başkanı Ferit Erdoğan ile askeri ve mülki erkanın katıldığı anma töreni, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törende konuşan Bolayır Belediye Başkanı Ferit Erdoğan, "Namık Kemal bu vatan için bir timsal olmuştur. Onu unutmamız mümkün değil" dedi.
Konuşmaların ardından törene katılanlar Namık Kemal'in mezarına çiçek bırakarak, saygı duruşunda bulundu. Tören, Namık Kemal'in şiirlerinin öğrenciler tarafından okunmasıyla sona erdi.

NAMIK KEMAL KİMDİR? 1840 yılında Tekirdağ'da doğan Namık Kemal, Şinasi'nin çıkardığı Tasfir-i Efkar Gazetesi'nde yazdığı birbirinden ilginç yazılarıyla dikkatleri üzerine çekti. Yazılarında özellikle hükümeti eleştirerek meşrutiyet ve inkılap hakkındaki görüşlerini dile getiren Namık Kemal, bu yazıları yüzünden 1867 yılında tutuklanarak önce Erzurum'a, ardından da Gelibolu, Kıbrıs, Midilli, Rodos ve Sakız adalarına sürüldü. 2 Aralık 1888 tarihinde, Sakız adasında yakalandığı zatürree hastalığı sebebiyle hayatını kaybeden Namık Kemal'in cenazesi, vasiyeti üzerine Çanakkale'nin Gelibolu İlçesi'ne bağlı Bolayır Beldesi'ndeki Gazi Süleyman Paşa Türbesi'nin bahçesine gömüldü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön