NATO ve BM'den kritik Suriye duyurusu! NATO olağanüstü toplanıyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye yönelik başlattığı operasyonu desteklediğini söyledi. Son dakika habere göre, NATO, Brüksel'deki karargahta öğleden sonra Suriye'yi görüşmek için olağanüstü toplanacak. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ise, Suriye'ye hava saldırısı düzenlemesi üzerine uluslararası hukuka uygun hareket edilmesi, itidal gösterilmesi ve gerginliği artıracak her türlü eylemden kaçınılması çağrısında bulundu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptığı açıklamada, Suriye'ye yönelik askeri operasyonu desteklediğini belirterek, "Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa'nın Suriye rejiminin kimyasal silah tesislerine karşı yürüttüğü operasyonu destekliyorum. Bu, Suriye rejiminin, Suriye halkına kimyasal silahlarla daha fazla saldırı yapmasını engelleyecek" dedi.

NATO'nun, Suriye’nin kimyasal silah kullanımını uluslararası norm ve anlaşmalara açık bir ihlal olduğunu ifade ederek sürekli kınadıklarını belirten Stoltenberg, "Kimyasal silahların kullanımı kabul edilemez" diye konuştu. Stoltenberg, şunları kaydetti:

"NATO, kimyasal silah kullanımını uluslararası barış ve güvenlik için bir tehdit olarak görüyor ve Kimyasal Silah Sözleşmesini korumanın önemli olduğuna inanıyor. Bu, uluslararası toplum tarafından kolektif ve etkili bir cevap gerektirmektedir"

BM: SURİYE HALKIINI KÖTÜLEŞTİRECEK EYLEMDEN KAÇININ

Guterres, yaptığı yazılı açıklamada, ABD İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye yönelik hava saldırılarını yakından takip ettiğini ve ''uluslararası barış ve güvenlik söz konusu olduğunda BM Sözleşmesi ve uluslararası hukuk ile tutarlı bir şekilde hareket etme zorunluluğu olduğunu'' belirtti.

BM Sözleşmesinin bu konuda çok net olduğuna dikkati çeken Guterres, ''BM Güvenlik Konseyi, uluslararası barış ve güvenliğin korunmasında en önemli sorumluluğa sahip. Güvenlik Konseyi üyelerini birlik olup bu sorumluğu yerine getirmeye davet ediyorum. Tüm üye devletlere böyle tehlikeli bir durumda itidal göstermesi, gerginliği tırmandıracak ve Suriye halkının ıstırabını daha da kötüleştirecek herhangi bir eylemden kaçınma çağrısı yapıyorum.'' değerlendirmesinde bulundu.

Guterres, öte yandan Suudi Arabistan'a yapacağı ziyareti de erteledi.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
ey nato sende iyice havagazı oldun bır katıl amerıkanın oyuncagımısın be
ABD-İngiltere-Fransa 3 sivili öldürmüş, ama kimyasal silahla ama konvensiyonel silahla ne fark ederki kim verecek bunun hesabını.
Dünya'da en çok kimyasal silaha sahip Amerika ve kurduğu düzen bizden başkasında bu silahlar olamaz deyip istediği devlete çöküyor.
Irak ı da böyle yok ettiler, milyonla müslümanı katlettiler. Kimyasal silah yalanı ile. Yine aynı yalan. Yine müslüman katliamı. Müslüman ülkelerine atılan bombalar. Ve bunların müslüman işbirlikçileri de bayram ediyor. Müslümanlar en çok bu hiristiyan iç işbirlikçisi müslümanlardan çekti.. Asıl korkulacak olan da bunlar... Bakın bayram eden kimler onlar bu hiristiyan efendilerinin işbirlikçileridir. Nokta. Kurtuluş savaşında da bunlardan çoktu ve hep oldular bu satılıklar.
Sorun bu şekilde çözülmez..Hiç bir barış çabaları göstermeden direk savaşı deniyorsunuz..Ekonomik,siyasal barış yollarını denemeden füzelere sarılıyorsunuz..Dünya çok kötü yönetiliyor..Çok...Esatta aynı şeyi deniyordu.Sizde ..Ne değişti..Dünyada menfaatcilik kol geziyor..
BM Abd ve ingiltere fransanın oyuncağı. Kaddafi neden öldürüldü BM de ki konuşmasını izleyin. Kaddafi, Saddam ve esad bir devlet altında birleşme yolundaydı. Kime karşıydılar, İsraile. Peki BOB projesi bunları yok etmek değil miydi. Büyük israil ve oyuncağı devletler kurmak. Biz esad ı koruyacağımıza ABD ile eş başkanı olup libya ve suriye yi de ne hale getirdik. BOB eş başkanıyım diye övünen şahıs esed den başka birşey bilmiyor. Esad gitse ne olacak. Suriye insanı teröristle mi idare edilecek. Abd israil bunu ister silahı veren o, ya biz. Nasıl müslümanız biz.
küfür tek millettir müslüman topraklarında ölenler hep müslümanlar bunlara destek verenlerde bunlardandır.
Diğer Haberler