Nehir yatağı değiştirilince ortaya çıktı

Hidroelektrik Enerji Santrali (HES) çalışması için Sakarya Nehri’nin yatağı değiştirilince Bizans İmparatorluğu'ndan kaldığı tahmin edilen bin 400 yıllık kale kalıntısı ortaya çıktı.

Nehir yatağı değiştirilince ortaya çıktı

Sakarya Nehri üzerinde Akıncılar köyü mevkiinde inşa edilen HES projesinde kot ayarlaması çalışması sebebiyle nehrin yatağı yaklaşık 30-40 metre değiştirildi.

Nehir suyunun yeni yatağına verilmesiyle nehrin dibinde kalan tarihi eser gün yüzüne çıktı. Çalışanlar ve bölgedeki vatandaşlar durumu Sakarya Müze Müdürlüğü'ne haber verdi.

Müze uzmanları jandarma ekipleri eşliğinde kalıntıda inceleme yaptı. İlk incelemede kalıntının tarihte yerleşim birimini çevreleyen Bizans ya da Roma dönemine ait kale kalıntısı olabileceği belirtildi.

Kalıntı üzerinde daha detaylı araştırma yapılması gerektiğini belirten uzmanlar şu bilgileri verdi: "Osmanlı kaleleri ile ilgisi yok. Daha çok Roma ve Bizans eserlerine benziyor. Muhtemelen Bizans'tan kalma olabilir. Çünkü Bizans İmparatoru Jüstinyen’in Sakarya Nehri üzerine 553'te yaptırdığı bir Jüstinyen Köprüsü hala ayakta. Kalıntının muhtemelen bu döneme ait olduğunu düşünüyoruz.

Eser bin 400 yıllık olabilir." Bu arada nehrin yatağının değiştirilmesiyle kale kalıntısı içinde binlerce küçük balığın mahsur kalması çevrecileri harekete geçirdi. Akıncılar Köyü Şelalelerini Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan ve köylüler, mahsur kalan balıkları kovalarla alarak yeni yatağındaki Sakarya Nehri'ne bıraktı.

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 30 yorum
BİZENE BİZANSTAN?
TABİKİ SANA NE EVİNDE OTUR,MAKARNANI,KÖMÜRÜNÜ BEKLE.BAŞKA NEYE YARARSIN
tarihi eser nedir biliyormusun ..
senden kime ne , otur evinde sessiz sesiz nette oyna
ya hakikaten sormak istiyorum? karnınızı bizans artıkları mı doyuruyor sizin? adamlar Rodos adasında ki tüm İslam eserlerini temelleri bile kalmyacak şekilde yok ettiler. İspanya endülüs de öyle muhteşem eserleri temeli bile kalmayacak şekilde yoketmişler. peki siz beyni çalışmayan moron musunuz? benim karnımı o kalıntıları doyurmuyor. BANANE BİZANSTAN... BİZE NE BİZANSTAN!!!!
Maalesef binlerce balıkda öldü gitti, kurtaramadık. Sadece insana yaşam hakkı var, diğer canlılara yok, ama neticesinde besin zincirini kırdığınızda sonuç hüsran olacak...!!!
sen balık yemiyorsun herhalde
kısacası doga bırgun bızden bunun fazlasıyla alacak su akar yatagını bulur
insana yaşam hakkı var mı gerçekten?
ALLAH RAZI OLSUN O İNSANLARDAN CİDDEN ÇOK GÜZEL Bİ HARAKET ORDAKİ BALIKLARI ALIP NEHRE BIRAKMALARI BEN DE HEP NASIL OLCAK DİĞE DÜŞÜNÜYODUM ALLAH O ARKADAŞLAR DAN RAZI OLSUN TEKRAR SAOL UN.
Hayvanlara Verdikleri değerin Birazınıda İnsanlara verseler :(
onasozum... oğlum saf mısın manyak mısın yobaz mısın.. o nasıl yorum.. çok mu dışlandın topun inşaaata mı kaçtı..
ONASOZUM HAKLISIN,BAZI İKİ AYAKLI HAYVANLARI DA DEREYE DÖKMEK LAZIM
ya hakikaten sormak istiyorum? karnınızı bizans artıkları mı doyuruyor sizin? adamlar Rodos adasında ki tüm İslam eserlerini temelleri bile kalmyacak şekilde yok ettiler. İspanya endülüs de öyle muhteşem eserleri temeli bile kalmayacak şekilde yoketmişler. peki siz beyni çalışmayan moron musunuz? benim karnımı o kalıntıları doyurmuyor. BANANE BİZANSTAN... BİZE NE BİZANSTAN!
birilerine "ARAP HAYRANI" deyip ileri geri zırvalıyordunuz neden şimdi YUNAN HAYRANLIĞI yapıyorsunuz. bize ne elin yunanının kale taşlarından. yıkın gitsin
hes ler dereleri kurutup tabiatı majhvediyor onlara izin verenleri ALLAH A havale ediyorum
Biz bu haftasonu oraya Define aramaya gidiyoruz, bakalım altından neler çıkacak :) Belirtilen yerin biraz ilerisinde büyük bir kale vardı talan ettiler,bakalım hayırlısı...
Türkiye'nin enerji santrali konumu bakımından güzel çalışmaları sonucu böyle bir santral elde etme bakımından önemli bir yapıya sahip olmuş görünüyor.. Nice Santrallere...
hes in yararları da varmış :D
Her şey dahil 44 Lira
doga sonucta intikamını alır tarihe ve dogaya zarar verenler kaybeder.
ÜLKEMİZDEKİ OYUNLAR BİTMİYOR..HESLERİ DURDURUN NÜKLEERİ DURDURUN..KÖMÜRÜ DURDURUN..DOGALGAZI..DURDURUN..HİDRO ELETRİGİ..DURDURUN..AYAKLANIN..DOGA KATLEDİLİYOR..DİYE PİYON OLMAYA DÜNDEN RAZI HALKIMIZ..NE YAPALIM..RÜZGAR ENERJİSİ...
TUNELIN USTUNE TASLIKLARA DIKKATLICE BAKARSANIZ BIR HAYALET KAFA VAR GIBI
Anadolu'daki Bizans eserleri yüzlerce yıl hüküm süren Osmanlı'dan daha fazla. Adamlar köprü yapmış, antik tiyatro yapmış, antik kentler kurmuş. Bakıyorsun koskoca Anadoluya Türk mimarisini ve kültürünü yansıtan kaç şehir var diye sorsan bir elin parmağını geçmez. Gerçek şu ki, Osmanlı Anadolu'yu oldukça boşlamış, en güzel mimari eserlerini ise Balkanlarda Bosna Hersek ve Makedonya'da inşa ettirmiş.
AKINCILAR KÖYÜ VATANDAŞLARINI KUTLARIM.
kilise diye onarım yapıp sahiplerine teslim edein..
süper ya gerçekten bulanların eline yüreğine şansına sağlık yuhhh artık mucize yani inanamıyorum arkadaşlar Yunus Mjuhkin denen adamı gördünüzmü 2 günde beşyüzkırk milyar tutturmuş. Arkadaşlar hemen Yunus Mjuhkin diye arama motorunda aratıp bu adamı bulup zengin olun hemde tahminler bedava kupon yarışmasını kazananada 10 milyar var
Allah belanızı versin. Sakarya Nehri'ni de mi sattınız...
kahpe bizans
maddi değeri yok ama bizans kalıntılarının tarihi önemi var ...bu kalıntılarla anadolunun rum olduğunu iddaa etmektesiniz.türkiyeye dava açar artık atalarınız..
Diğer Haberler