HABER

Öksürüğe reyhan, uykusuzluğa melisa

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi satış biriminde, Tarla Bitkileri Bölümü'ne ait deneme tarlalarında yetiştirilen çeşitli çiçeklerle beraber ıhlamur, adaçayı gibi faydalı bitkiler de satışa sunuluyor.

Öksürüğe reyhan, uykusuzluğa melisa

Üniversitenin Görükle Kampüsü'ndeki Döner Sermaye İşletmesi Ziraat Fakültesi Satış Birimi'nde, poşetler halinde 500 bin liradan satılan ıhlamur, reyhan çayı, adaçayı ve oğul otunun kullanıldığı yerler hakkında bilgi de veriliyor. Buna göre, reyhan (fesleğen) otunun balgam söktürücü, yatıştırıcı, öksürük giderici, idrar yolları antiseptiği özelliklerine sahipken; oğul otu (melisa) ise uyku bozukluğu, sinirsel rahatsızlık ile işlevsel kalp rahatsızlığı, sinirsel kaynaklı mide ve bağırsak rahatsızlığına iyi geliyor.

Halk arasında tanınan faydalı bitkilerin Ziraat Fakültesi tarlalarında deneme amaçlı olarak üretildiği bildirilirken, satış biriminde Afrika menekşesinin 3 milyon lira, yeşil elmanın kilogramının 1 milyon 500 bin lira fiyatla satıldığı belirtildi.

Ziraat Fakültesi öğrencilerinin uygulamalı eğitim çalışmaları çerçevesinde deneme çiftliklerinde üretilen meyve sularının, 200 ml cam şişelerde 350 bin liradan, domates suyunun ise 200 ml cam şişelerde 300 bin liradan satışa sunulduğu öğrenildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön