HABER

Ormanların bilinmiyen faydaları anlatılacak

SAKARYA (İHA) - Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü, vatandaşlara ağaçların bilinmeyen faydalarını anlatmak amacıyla afiş bastırdı.

Sakarya Orman Bölge Müdürü Hasan Yıldız, halkın yeşile karşı duyarlılığını artırmak, halkın ağaçlara karşı dikkatini çekmek için ağaçların bilinmeyen faydalarının yer aldığı afişler bastırdıklarını, bunları halkın görebileceği yerlere asacaklarını kaydetti. Ormanların doğal dengenin korunması açısından çok büyük önem taşıdığını söyleyen Yıldız, "Selleri, erozyonu önleyen ormanlar tozu emiyor, yağmura neden oluyor. Hava kirliliğinin yaklaşık yarısı ormanlar tarafından temizleniyor. 100 yaşındaki bir kayın ağacı saatte yaklaşık 40 kişinin çıkardığı 2.35 kilogram karbondioksiti tüketiyor. Bir kayın ağacı saatte 1.5 kilogram oksijen üretirken, bir hektar ladin ormanı yılda 32, kayın ormanı 68 ve çam ormanı ise 30-40 ton toz emiyor" dedi.

Yıldız, ormanların bitkiler ve hayvanlar için doğal bir su şebekesi olduğunu ifade ederek, "Ormanlar, kar ve yağmuru yaprakları, dalları, gövdesi ve kökleriyle tutarak selleri ve taşkınları önlüyor, ayrıca yeraltı sularının oluşmasına yardım ediyor. Binlerce yılda oluşan toprağı kökleriyle tutan ormanlar, erozyonu önlüyor. Bitki örtüsü ve toprak içerisinde büyük miktarda karbon depolayarak iklim üzerinde olumlu etki sağlayan ormanlar, sıcak ve soğuk havayı da dengeliyor. Ormanlar su buharını yoğunlaştırarak yağmura dönüştürürken, rüzgarın hızını kesiyor. Orman varlığı aynı zamanda bir ülke için ulusal savunma ve güvenlik bakımından stratejik önem sahip" diye konuştu.

Yıldız, ormanların bilinmeyen faydalarının ise şunlar olduğunu söyledi:

"Ormanlar 50 metre genişliğindeki bir otobanın trafik gürültüsünü 20-30 desibel azaltıyor. Yapraklı ağaçlardan meydana gelen bir orman bölgesinde 50 kuş türü barınıyor. Ağaçsız bir alana göre 8 kat daha fazla humus oluşturan ormanlar, toprak canlılarının yaşamasına olanak sağlıyor. 25 metre boyunda ve 15 metre tepe çatısına sahip bir kayın ağacı saatte 1.5 kilogram oksijen üretiyor. Bir hektar ladin ormanı yılda 32 ton, kayın ormanı 68 ton, çam ormanı ise 30-40 ton toz emiyor. Hava kirliliğinin yaklaşık yüzde 50'si ormanlar tarafından temizleniyor. Ormanlar, egzoz ve benzeri zehirli gazlar ile kirli suları temizleme özelliğine sahip. 100 yaşındaki bir kayın ağacı saatte yaklaşık 40 kişinin çıkardığı 2.35 kilogram karbondioksiti tüketiyor. 100 metrekare alanda yer alan 25 metre boyunda ve 100 yaş civarındaki bir kayın ağacı, kökleri ve kılcal damarları aracılığıyla yılda 30 bin litre su çekiyor ve verimli toprağın akmasını önlüyor. Kayın ağacı bir yıl içinde 300 kilogram zehri emiyor ve dışarı süzüyor."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön