HABER

Ormanların yüzde 4'ü koruma altında

Bursa (AA)- Orman alanlarının yüzde 10'unun en geç 2010 yılında koruma altına alınması hedefini koyan "Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi"ni imzalayan Türkiye'de, orman alanlarının yüzde 4'ünün koruma altına alınabildiği bildirildi.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye) Orman Program Müdürü Sedat Kalem, 1992 yılında gündeme gelen, "Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi"nin, 1996 yılında TBMM tarafından onaylandığını hatırlattı.Sözleşmenin, 2010 yılında orman alanlarının yüzde 10'unun koruma altına alınmasını öngördüğünü belirten Kalem, "Türkiye'de 21 milyon hektar orman alanı var ve bunun da sadece yüzde 4'ü koruma statüsü altında bulunuyor. Bugüne kadar sadece yüzde 4'lük alanı koruma altına alabilmemiz, kalan kısa sürede yüzde 10 hedefine ulaşamayacağımızı gösteriyor" dedi.

Milli Parklar Kanunu çerçevesinde korunan alanların, sözleşme çerçevesinde korunan alanların büyük kısmını oluşturduğunu ifade eden Kalem, "Korunan alanların gerektiği gibi korunması bile yasaların uygulanmaması, planlama sorunları ve değişik anlayışlar yüzünden tehlike altındadır. Türkiye, sözleşme gereklerini yerine getirmede, her zaman başarılı olamayabiliyor. Dünyada her milli park veya korunan alan, yeterli mali ödeneğe veya gelir kaynaklarına sahipken, Türkiye'de
bulunan 38 milli park, devletin son derece sınırlı ödenekleriyle ayakta duruyor. Kağıt üzerinde bu alanlar koruma altında gözüküyor ama sahaya gidildiğinde tehditlere karşı yeterli koruma altında olup olmadığı bir soru işaretine dönüşüyor. Kaynak için mesela, Uludağ Milli Parkı, Bursa'nın içme suyuna katkıda bulunuyorsa, içme suyu bedeline eklenecek bir pay, parkın korunması için kullanılabilir"dedi.

Geri Dön