HABER

Öztürk Yılmaz, CHP milletvekilliliği için başvuruda bulundu

Eski Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz, CHP'den Ardahan milletvekili adaylığı için, aday adaylığı başvurusunda bulundu. Öztürk Yılmaz'a başvurusu sırasında Genel Sekreter Gürsel Tekin eşlik etti.

Öztürk Yılmaz, CHP milletvekilliliği için başvuruda bulundu

Musul Başkonsolosu olduğu dönemde IŞİD tarafından konsolosluk çalışanlarıyla birlikte kaçırılarak 101 gün rehin tutulan, ardından serbest kalan Öztürk Yılmaz, Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulundu.

Ardahan milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulunan Öztürk Yılmaz, milletvekili adaylığı için Duşanbe Büyükelçiliği görevinden istifa etti. Öztürk Yılmaz'a başvuru sırasında CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin eşlik ederken, Öztürk Yılmaz açıklamasında kararı ailecek aldıklarını ifade etti. 1 Kasım'da gerçekleştirilecek seçimler öncesinde CHP'de başvurular devam ederken, 31 Ağustos Pazartesi tarihinde başlayan başvurularda bugüne kadar yaklaşık 200 aday adayı milletvekili olmak için başvuru gerçekleştirdi.

CHP'den milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunmasının ardından gazetecilere açıklama yapan Öztürk Yılmaz, hem Türkiye, hem de Ardahan için güzel çalışmalar yapacağını ifade etti. CHP'ye elinden gelen desteği vereceğinin altını çizen Öztürk Yılmaz, gazetecilerden gelen "Başka partilerden teklif geldi mi?" sorusuna"Şu anda ben adaylık müracaatımı yaptım, ilerleyen süreçte gerekirse konuşuruz" yanıtını verdi.

"Teklif CHP'den mi geldi?" sorusu üzerine de Öztürk Yılmaz, "Görüşmeyle, Sayın Genel Başkanımızın da kabul buyurmasıyla oldu. Bu bir demokratik hak, vatandaşlık hakkı, Türkiye Cumhuriyeti devletinde yaşayan herkesin siyasetle ilgilenmek hakkı. Dolayısıyla benim de geldiğim aşama itibariyle, bundan sonra daha fazla verimli olabileceğim bir alana geçiyorum. Bu da gayet normal, insani bir şey, ailecek verdiğimiz bir karar. Sağ olsun, partimin onayıyla oldu bu. Yani bu tamamen bizim tercihimiz" diye konuştu.

Irak'ta Türk işçilerin kaçırılmasının hatırlatılması üzerine Öztürk Yılmaz, "Ben, onların ailelerinin şu anda ne kadar acı çektiğini, 101 gün acı çeken ailemden biliyorum. Son derece hassas bir konu. Onların sağlığı için dua edelim. Gerekli çalışmalar mutlaka yapılıyordur, herkes yapıyordur, biliyorum. İnanın çok büyük bir trajedidir bu konular, insanitrajedidir. Ben, onlara dua ediyorum, sağ salim gelmelerini diliyorum. Bizim Bağdat Büyükelçimiz, son derece çalışkan bir büyükelçimiz, elinden gelen her şeyi yaptığını düşünüyorum. İnşallah tez zamanda kurtulurlar ve böyle acılar biter. Son derece sarsıcı bir acı bu." dedi. Öztürk Yılmaz, Bağdat Büyükelçisi ile görüşüp görüşmediğinin sorulması üzerine, görüşmediğini belirtti ve "Ama ben biliyorum ki o, her türlü şeyin, en iyisini yapıyordur" dedi.

GÜZELLİKLER İÇİN UĞRAŞACAĞIZ

"Siyasete girdiğinizde, geçirdiğiniz 101 günlük zor zamana ilişkin, bilinmeyenleri, soru işaretleri açıklayacak mısınız?" sorusuna da Öztürk Yılmaz şu yanıtı verdi:

"Ben girmeyi düşünmüyorum. Biz çok büyük bir trajedi, acılar yaşadık, aile, ülke olarak yaşadık.İnsanların duaları oldu bizim için. Biz tabiri yerindeyse feleğin çemberinden geçip, geldik. Dolayısıyla o konular artık geçmiştir, önümüze bakacağız. Ardahan'ımız, ülkemiz için, güzellikler için uğraşacağız, çaba sarf edeceğiz. Bunlar artık geride kalan konular."

TEKİN: YAKALARSA YİNE ÖPEBİLİR

Yılmaz'a, Türkiye'ye getirildiği sırada Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kendisinialnından öptüğünün anımsatılması üzerine ise CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin araya girerek, "Yine alnından öpülecek bir insandır, Sayın Davutoğlu yakalarsa yine öpebilir" dedi.

Tekin, "Deneyimli dış politikalarınızın, özellikle Ortadoğu coğrafyasında yaşanan sorunlarısıcak yaşayan bir insan olarak, CHP'nin ve ülkemizin beklentisi olan bu sürece, önemli katkılarıolacağını çok iyi biliyorum" diye konuştu.

"Yılmaz'ın adaylığı kesin mi?" sorusuna da Tekin, "Tabii ki aday adayıdır. Ardahan'ın benim için özel bir yeri var, Ardahanlıyım. Tabii ki benim topraklarımda mutlaka bir vekilin çıkması için o coğrafyanın çocuğu olarak elimizden gelen her türlü katkıyı sunacağız. Ben Sayın Vekilin, bölgede ne kadar sevildiğini sayıldığını çok iyi biliyorum. Çok merak edenler olabilirideolojik yapısını, aile soldan gelen,CHP'lidir. O merakınızı da gidermiş olayım" yanıtını verdi.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler