HABER

Pakistan'da militanlara karşı çatışmalar sürüyor

Pakistan ordusu, Taliban militanlarıyla çatışmada iki askerin ve 12 militanın öldüğünü söylüyor.

Pakistan'ın Afganistan sınırındaki Kurram'da güvenlik güçleriyle Taliban militanları arasında çıkan çatışmada iki askerin ve 12 Taliban militanının öldüğü bildiriliyor.

Güvenlik kaynaklarına göre, Kurram'ın Jogi kırsalındaki çatışmada çok sayıda asker ve militan yaralandı.

Bölgede hava destekli operasyonların devam ettiği belirtildi.

Geçtiğimiz haftasonu da Pakistan ordusunun Afganistan sınırında yürüttüğü operasyonlarda 12 Taliban militanının öldüğü açıklanmıştı.

Orakzai aşiretler bölgesinin Zakthan, Arhang ve Şakkar Tangi mevkilerindeki Taliban güçlerine karşı hava kuvvetlerince desteklenen operasyonda 12 militan ölü olarak ele geçirilirken, iki asker de yaralanmıştı.

Pakistan ordusu, Afganistan sınırındaki Orakzai ve Kurram bölgelerini militanlardan arındırmak amacıyla geniş çaplı bir operasyon başlatmıştı.

Diğer yandan, Pakistan'ın, Afganistan sınırındaki askeri faaliyetleri ABD ile koordine etmek amacıyla kurulan üç merkezden ikisinden askerlerini çekmeye başladığı bildirildi.

Pakistan, 26 Kasım'da Afganistan'daki NATO helikopterlerinin düzenlediği saldırıda 24 Pakistanlı askerin ölmesini protesto ediyor.

Muhabirler, ABD'li yetkililerin Pakistan güçleriyle irtibat çabalarının zarar görmesinden kaygılandığını bildiriyor.

Pakistan, NATO saldırısının ardından ilk olarak Afganistan sınırını NATO ikmallerine kapatmış, daha sonra da insansız Amerikan uçaklarının kullandığı bir üssün boşaltılmasını istemiş ve Almanya'nın Bonn kentinde yapılan Uluslararası Afganistan Konferansını boykot etmişti.

Geri Dön