HABER

Papa 16 Benediktus'dan misyonerlik değerlendirmesi

Vatikan - Roma Katolik Kilisesinin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, Katoliklik inancında dinler arası diyalogla Hristiyanlığı yayma amaçlı misyonerlik faaliyetlerinin birbirinden tümüyle bağımsızmış gibi algılanamayacağını söyledi.

16. Benediktus, Katolik yetkililerin ve din adamlarının Endonezya'nın Bali adasında şu günlerde yaptıkları Pan-Asya Zirvesine gönderdiği mesajda, "Hristiyanlaştırma, kültürler ve dinler arasında, karşılıklı açıklık ve sevgi temelinde, samimi ve gerçek bir diyalog çalışması eşliğinde gerçekleştirilmelidir" dedi.Papa, günümüz dünyasında Kilisenin misyonerlik coşkusunu arttırma gereksimi içinde bulunduğuna da değindiği mesajında, "Kilisenin, İsa'yı daha fazla tanıtan ve sevdiren, misyonerlik tutkusundan esinlenen bir cemaate dönüşebilmesi için Hrıstiyanlaştırma neşesini yeniden keşfetmesi gerekiyor" ifadelerine de yer
verdi.

Papa, misyonerlerin Hristiyanlık inancını çalıştıkları ülkelerin kültürlerine harmanlarken dikkat etmeleri gereken önemli hususlarıysa şu cümlelerle özetledi:

"Oralarda iman gerçekten kök saldığında, misyonerlerin de İncil'i o yörenin kültürüne harmanlamaları gerekir. Bu sayede dinin, oradaki yerel dillerde ve kültürlerde yaşanır hale gelmesi sağlanmalıdır. Ama bu işlem, rölativizm ve senkretizmden hiçbir iz taşımaksızın gerçekleştirilmelidir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön