Partiler uzlaştı ateizme güvence

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun dünkü toplantısında “Din ve vicdan hürriyeti ile siyaset ilişkileri” bölümünde kısmi uzlaşma sağlandı.

Partiler uzlaştı ateizme güvence

Partiler “Devlet işlem ve eylemlerinde bütün din ve inançlara karşı tarafsızdır. Din, inanç ve kanaatlerin çeşitliliğine dayalı toplumsal çoğulculuğa saygı gösterir” hükmünde uzlaştı. Uzmanlar daha önce kabul edilen bölümlerle beraber bu hükmün ateizme anayasal güvence sağladığı yorumunu yaptılar.Komisyon daha önce yaptığı toplantıda aynı maddede “Herkes din, vicdan ve inanç hürriyetine sahiptir. Bu hürriyet inanma, inanmama ve inancını değiştirme hürriyetini de içerir” hükmünü kabul etmişti. Toplantıda, CHP ile MHP’nin önerisi olan “Din kültürü ve ahlak eğitimi ve öğretimi devletin gözetim ve denetimi altında yapılır” fıkrasına ise Ak Parti’nin itirazı sürdü.

hurriyet

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
BU NASIL İŞTİR ATAİZİM YANİ DİNSİZLİK DENİNCE CHP BALIKLAAMA ATLIYOR AMA DİN DEYİNDE AYNI CHP DEVLET VE LAİKLİK ELDEN GİTTİ DİYE KIYAMET KOPARIYOR CHP YEALLAH AKIL İHSEN ETSİN AMA NA YAPALIM ADAMLAR ZORLA İKTİDAR OLMAK İSTEMİYOR EĞER CHP HALKA KARŞI CİDDİYSE BİR AVUÇ ATAİST KADAR MİLYONLARCA MÜSLÜMANIN HAKLARINIDA SAVUNMALI YOKSA 3000 BİN YIL DAHA İKTİDAR OLAMAZ CHP İNÖNÜ ZAMANINDAN BU YANA HALA MÜSLÜMAN BİR ÜLKENİN PARTİSİ OLDUĞUNU İÇİNE SİNDİREMİYOR İNSANIN AKLINA ŞU GELİYOR CHP LOZANDA İNÖNÜ VASITASIYLA SANKİ BU ÜLKEDE DİNSİZLİK GÖREVİ VERİLMİŞ GİBİ
dinsiz chp dende bu beklenir baş örtüsü olunca gelmez .adi dinsizler onlara oy veren lere şaşıyorum
Diğer Haberler