HABER

Peres, Abdullah Gül'ü bekliyor

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün İsrail'i ziyaretini beklediklerini belirterek, "Kapımız kendisine daima açık" dedi.

Türkiye'nin yeni Tel Aviv Büyükelçisi Ahmet Oğuz Çelikkol'un Peres'e güven mektubunu sunması dolayısıyla Kudüs'teki İsrail Cumhurbaşkanlığında düzenlenen resmi törende konuşan Peres, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin "uzun bir geçmişi ve parlak bir geleceği" olduğunu ifade etti.

İsrail Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben-Eliezer'in Türkiye'ye ekim ayında yaptığı ziyarete değinen ve bu ziyaretin ikili ekonomik ve ticari temaslar bağlamında çok başarılı geçtiğini söyleyen Peres, "Cumhurbaşkanı Gül'ü hala İsrail'e bekliyoruz. Kapımız kendisine daima açık" dedi.

Orta Doğu barışından, özellikle İsrail-Filistin barış sürecinden söz eden Peres, her durumda Orta Doğu barış müzakerelerinin başlaması gerektiğini ifade ederek, "Bugünkü durumda müzakerelere başlamak bitirmekten daha zor hale geldi" diye konuştu.

Peres, Orta Doğu'nun barışa ihtiyacı bulunduğu belirterek, "Orta Doğu biziz. Türkiye ile İsrail'in ortak çabalarıyla bölge barışı sağlanabilir" dedi.

Şimon Peres, Türkiye ve Yahudi halkları arasındaki ilişkiler konusunda da bu ilişkilerin daha İsrail kurulmadan önce var olduğuna işaret etti.

İki ülkenin askeri alandaki iyi ilişkilerinin de altını çizen Peres, törende Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliği Silahlı Kuvvetler ve Kara Ataşesi Albay Cengiz Doğan'ın bulunmasından dolayı memnuniyetini de dile getirdi.

Peres ayrıca, iki ülkenin ortak düşman ve tehditlerinin bulunduğunu ve bunlara karşı ortak mücadele etmek gerektiğini belirterek, "Biz Türkiye ile ilişkilerimizin iyi yolda ilerlemesini istiyoruz" diye konuştu.

-BÜYÜKELÇİ ÇELİKKOL-

Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Çelikkol da Peres'in, Cumhurbaşkanı Gül'ün İsrail'de beklendiğine ilişkin sözlerine, "koşullar oluştuğunda Cumhurbaşkanı'nın İsrail'i ziyaret edeceğini" belirterek cevap verdi.

Büyükelçi Çelikkol, "Türkiye, İsrail ve komşularıyla barış için elinden geleni yapmaya hazır. Türkiye tüm komşularıyla sorunsuz ilişki politikasını yürütüyor, ki biz İsrail'i de komşumuz olarak kabul ediyoruz" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler