HABER

Peşmergeler denetemi sıklaştırıyor

KANİMASİ (CİHAN) - Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetimi, terör örgütü PKK'ya yönelik her gün yeni tedbirler almaya başladı. PKK'nın kullandığı güzergâhlar üzerine ek arama ve kontrol noktaları yerleştirilirken bazı bölgeler de ağır silahlar ile takviye edildi.

Kürt yönetimi, PKK'nın Irak'taki varlığına son vermek ve terör örgütünü kontrol altında tutmak amacıyla aldığı bir dizi güvenlik önlemleri çerçevesinde başta sınır boyu olmak üzere güvenlik önlemleri artırdı. Kürt yönetimine bağlı Peşmerge güçleri, Türkiye sınırında düzenledikleri operasyonların yanı sıra kurdukları kontrol noktaları ile terör örgütü PKK'ya nefes aldırmıyor.

Cihan Haber Ajansı ekibi, aldığı özel izinle Kuzey Irak'ta Peşmerge güçlerinin sınırın sıfır noktalarında aldığı güvenlik önlemleri ile kontrol noktalarını, 4 günlük özel bir çalışma ile takip etti. Türkiye'nin, Kuzey Irak'a yönelik diplomatik baskılarının sonuç vermeye başladığı burada açıkça görülüyor. Türk askerinin Türkiye tarafında, Kuzey Irak yetkililerinin ise kendi bölgelerinde aldığı yoğun önlemlerle terör örgütü PKK'nın çevresindeki çember giderek daralıyor.

Kürt yönetimi, terör örgütü PKK'ya yönelik aldığı bir dizi güvenlik önlemi çerçevesinde sınır hattı boyunca ring görevinde bulunan Peşmergeler, olası geçişlere karşı oldukça duyarlı davranıyor. Bölgelerde kurulan arama noktalarında geçişlere izin verilmiyor. Sadece çok sıkı aramalardan sonra yakında bulunan köylerde yaşayanlara geçit veriliyor.

Türkiye'nin baskılarının ardından, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin terör örgütüne yönelik almış olduğu önlemler, teröristlerin yuvalandığı Kandil dağları etekleri ile sınırın sıfır noktalarında yoğunlaşıyor.

PEŞMERGEDEN SIKI DENETİM Cihan ekibinin aracına özel olarak bindirilen sınır kuvvetlerine bağlı Peşmerge Binbaşısı, bölgenin coğrafi şartlarının zorluğunu ve alınan önlemleri yerinde anlatarak bölgede çok sıkı önlem aldıklarını da yerinde gösterdi. Peşmerge Binbaşısı, sınır boyunca hiç bir şekilde gıda ve erzak geçişine izin vermediklerinin altını çizdi. "Bu iş için özel eğitilmiş Peşmerge kuvvetlerimiz sürekli nöbet tutarak bölgeyi kontrol altında tutuyor." diyen binbaşı, kendilerine gelen kesin emir olduğunu ve bölgeye hiç kimsenin geçirilmediğini söyledi. Binbaşı, "Söylenen ve belirlenen noktalarda yabancı geçişlere izin vermiyoruz" diyerek, bölgeleri sıkı denetim altında tutuklarının altını çizdi.

SINIR BOYUNCA ÖNLEM ALINMIŞ DURUMDA Türkiye'nin önceki gün düzenlediği operasyon sonrasında Peşmerge güçleri, Kuzey Irak bölgesinde sınıra takviye kuvvetler yerleştirdi. Ağır silahlar, top ve zırhlı birlikler takviye olarak bölgeye gönderildi.

Kuzey Irak ile Türkiye arasındaki sınır bölgelerinde önlemler arttırılması kapsamında stratejik açıdan önemli olan Zaho, Begova, Kanimasi, Amedi, Batufa, Bamerni, Çoman ile Kandil Dağı çevresinde Peşmerge güçleri araçlarla devriye görevi yapıyor. Özellikle Türkiye sınırına yakın bölgelerde 16 ve 24 kişilik ekiplerle küçük çaplı operasyonlar düzenleyen Peşmerge güçleri, kendi sorumluluk alanında azami gayret gösteriyor. Bölgesel yönetim, Amerikalılardan aldığı istihbarat doğrultusunda bölgede sıkı bir denetim uyguluyor. Sınır bölgesinde ve Kandil sıradağlarına giden yollarda araçlar didik aranıyor.

Irak yönetimi ve Kürt Hükümeti, PKK'nın etkinliğini tekrar artırmasını önlemek için her türlü tedbiri düşünmüş gözüküyor. Sarp kayalıklar ve dik yamaçlar arasında asma köprülerden, derin vadilerde konuşlanan Peşmerge güçleri, sık sık bölgede operasyonda düzenliyor. Peşmerge, sınır hattı boyunca bazı stratejik noktaları da denetim ve gözetim altında tutuyor.

ZIRHLI ARAÇ TAKVİYESİ Sıradağlar halindeki Kandil Dağı bölgesi için önemli bir lojistik merkezi olan bölgede, çok büyük güvenlik önlemler alınmış. Kurulan arama noktalarında özellikle yiyecek dolu araçlar didik didik aranıyor, nereye gittiği sorgulandıktan ve kimlik kontrolü yapıldıktan sonra ancak yol veriliyor. Özel Peşmerge kuvvetleri ise PKK'ya göz açtırmamak için 24 saat esasına göre çalışarak devriye atıyor.

Yüksekliği 3 bin 600 metreyi aşan bölgedeki dağlık alanda havalar gittikçe soğumaya başlamış. Bölge tamamen sıradağlar ve sarp kayalıklardan oluşuyor. Belirli bir noktadan sonra arama noktalarından geçişe izin verilmiyor. Dağlık bölgeye giriş çıkışları tamamen kesmekte kararlı olan Peşmerge kuvvetleri, anlık çatışmalarda kullanabilecekleri mühimmat ve silahla bölgeyi gözetim altında tutuyor. Bölgede görev yapan kuvvetlerin tamamı çelik yelekli ve zırhlı araç takviyeli. Anlık gelişmelerde de hemen en yakın Peşmerge güçlerine haber veriliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler