HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

PKK'lıları taşıyan helikopterle ilgili merak edilen soruyu yanıtladı! Bakan Akar'ın "Suçüstü yakalandılar" sözlerinin ardından... "Açıklanacak şey var"

Geçtiğimiz günlerde Irak'ın kuzeyinde düşen teröristlerin içinden PKK/YPG'li teröristlerin çıkmasının perde arkası aralanmaya devam ederken gelen son açıklamalar dikkat çekti. Helikopterin teröristlerin eline nasıl geçtiğiyle ilgili çeşitli iddialar ortaya atılırken Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "PKK/YPG destekçileri, teröristlere helikopter vererek bir kez daha suçüstü yakalandı" demişti. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani helikopteri satan alan grubu açıkladı.

PKK'lıları taşıyan helikopterle ilgili merak edilen soruyu yanıtladı! Bakan Akar'ın "Suçüstü yakalandılar" sözlerinin ardından... "Açıklanacak şey var"

Düştükten sonra terör örgütü PKK mensuplarını taşıdığı ortaya çıkan helikopterle ilgili merak edilen sorunun yanıtı belli oldu. Helikopterin teröristlerin eline nasıl geçtiği iddialar geçtiğimiz günlerde Bakan Akar'ın da gündemindeydi; Akar "PKK/YPG destekçileri, teröristlere helikopter vererek bir kez daha suçüstü yakalandı" mesajını vermişti. Helikopteri satın alan grup belli olurken Barzani, "Açıklanması gereken çok şey var" dedi.

1

HELİKOPTERİN ALICISINI AÇIKLADI

Erbil merkezli Rudaw kanalında yer alan habere göre, Barzani, Nevruz Bayramı kutlamaları programında gündeme ilişkin yaptığı konuşmada, Duhok’ta düşen helikoptere de değindi.

2

Barzani, "Aslında (helikopter) Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) içindeki bir grup tarafından satın alındı ancak nasıl (PKK/YPG) SDG'ye ulaştığını bilmiyoruz." ifadelerini kullandı.

"AÇIKLANMASI GEREKEN ÇOK ŞEY VAR"

İkinci helikoptere ilişkin bilgileri olmadığını kaydeden Barzani, şöyle konuştu:

"Bu olayı daha fazla araştırmak ve bu helikopterlerin bu bölgelerde neden izinsiz uçtuklarını öğrenmek için uluslararası koalisyon ve Irak Federal Hükümeti ile birlikte çalışacağız. Açıklanması gereken çok şey var."

"ÖLENLERDEN BAZILARI PKK MİLİTANI"

IKBY'nin, Duhok'un Çemanke nahiyesinde düşen helikoptere ilişkin açıklamasında şu ifadeler kullanılmıştı:

"Kürdistan Bölgesindeki ilgili kurumlar, düşen helikoptere ilişkin Irak merkezi hükümeti, uluslararası koalisyon güçleri ve Türkiye ile temasa geçti ancak helikopterin onlara ait olmadığı bildirildi. Güvenlik güçleri helikoptere ilişkin ön soruşturmayı başlattı ve ilk bulgular, helikopterin Eurocopter AS350 tipi olduğu ve ölenlerden bazılarının PKK militanları olduğunu gösteriyor. Helikopterin kime ait olduğunun tam olarak tespit edilmesi için detaylı soruşturma devam ediyor."


Youtube

En Çok Aranan Haberler