PKK’dan her gün 100 eylem

PKK’nın 1 Eylül sonrası yol haritası istihbarat raporlarına yansıdı. Kitlesel sokak gösterileri planlayan örgüt, günde 100 eylem yapmayı hedefliyor.

PKK’dan her gün 100 eylem

KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık’ın, “Hükümet adım atmazsa 1 Eylül’den itibaren, silahın dışında yeni strateji izleyeceğiz” uyarısının sırrı istihbarat raporları ile çözüldü. İstihbarat birimlerine göre, süreci bozan taraf olmak istemeyen PKK, hükümet çözüm sürecinde gerekli demokratikleşme adımlarını atmazsa Batı’ya Türkiye’yi şikâyet ederek diplomatik atak başlatacak. Örgütün Avrupa’daki yöneticileri AB’ye Türkiye’nin barış sürecinde gerekli demokratikleşme adımlarını atmadığını ve çözüm sürecini tıkayan tarafın Ankara olduğunu anlatacak. Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) ele alınan, çözüm sürecinin kilitlenmesi halinde PKK’nın uygulamaya koyacağı stratejinin diğer ayağını ise Kürtçe’de “serhildan” denen halk ayaklanmaları oluşturuyor.

Eğer Hükümet çözüm sürecinde üzerine düşeni yapmazsa bölgedeki her yerleşim biriminde sivil halkın katıldığı geniş çaplı eylemler düzenlenecek. Örgütün, günde 100 haftada ise bin eylem planı var. Taraf gazetesinin haberine göre; uluslararası arenada hâlâ “terör örgütü” olarak nitelendirilen PKK, bu imajı ortadan kaldırmak istiyor. Batı ülkeleri de tıpkı Arap Baharı’nda olduğu gibi hak aramaya yönelik olarak gerçekleştirilen, sivillerin katıldığı eylemlere sıcak bakıyor. Dolayısıyla, PKK’nın sivil halk ile hak arama girişimlerine Batı ülkelerinin de sıcak bakacağı öngörülüyor.

İKİNCİ AŞAMA TEHLİKEDE
Türkiye’de yıllardır akan kanın durdurulması amacıyla başlatılan çözüm sürecinde, kritik aşamaya geçiliyor. Yaz aylarında, “çekilme oranı” tartışmaları ile geçen çözüm sürecinde, 1 Eylül’den itibaren yeni bir dönem başlayacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığında geçen hafta gerçekleştirilen MGK toplantısında da, çözüm sürecinde gelinen nokta ve 1 Eylül sonrası masaya yatırıldı. Toplantıda, istihbarat birimleri tarafından hazırlanan çözüm süreci ile ilgili raporlar da ele alındı. Raporlara göre, sonbahar aylarında bölgede geniş katılımlı eylemler bekleniyor.

GEZİ PARKI TÜRÜ EYLEMLER
İstihbarat raporlarında, “gezi parkı” türü eylemler olarak nitelendirilen olaylarda, çözüm sürecine sahip çıkılması ve hükümete tepki gösterilmesi öngörülüyor. Aynı anda, yüzlerce yerleşim biriminde günlerce süren eylemlerin yapılması ve sivil halkın tepkilerini meydanlarda göstermesi amaçlanıyor. KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık da çekilme sürecinde 1 Eylül’den itibaren yeni bir dönemin başlayacağının işaretini vermişti.

BAYIK İŞARET ETMİŞTİ
Bayık, hükümetin gerekli adımları atmaması halinde, çekilmenin de askıya alınması gibi bir dizi eylemin 1 Eylül’den itibaren hayata geçirileceğini bildirmişti.

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
destan yazan kahraman polislerimizi şimdi göreceğiz.hadı bakalım kürtler eylemlerınıze başlayın.sizin sayenızde bızde bu yobazlardan kurtuluruz.gazanız mübarek olsun
sende kına yakarsın yavşak
EYLÜLDE KARŞI MİTİNGLER OLURSA SAŞMAYIN,ÜLKÜCÜLER VE MUHAFAZAR KESİMDE ALANLARA ÇIKARSA BU İTLER KAÇACAK YER BULAMAZ,HER YER DİRENİŞ HER YER MISIR,RABİA YA SELAM OLSUN
Hem milliyetçiliği ayaklar altına alacaksın hem de yanında destek olmasını bekleyeceksin. Siz olmadan da olur merak etme. Harbi cahil olduğun nokta ise Esad ile PEJAK ortak hareket ediyor. Tıkanmanın asıl nedeni bu. Yani Esad düşmanlığı başbakanının kucağında patladı da denilebilir. İşte haramisi olduğu Büyük Orta Doğu (Büyük İsrail ) Projesinin meyvelerini almaya başladı 1 minut diyen başbakanın sayesinde İsrail. Ne zaman uyanacaksınız Halen merak ediyorum. Soğan soyulurken ağlıyor gözler. Vatan gidiyor görmüyor bizim öküzler...
Usta;Mısır'ı,Suriye'yi Bırakta Başbakan'ı Olduğun Ülkenle İlgilen Biraz,Yada Çok Meraklıysan Topla Tası Tarağı Yerleş Mısırına,Suriyene Elini tutan Olmıyacak İnan.!!!
bu namussuz açıklamalardan sonra en hayırlısı bunların sesini bir daha çıkmayacak şekilde kesecek hareketler olacaktır.Adına ne derseniz.
helal tayyibe PKK YI nasılda kandırdı((((((
inşallah yaparsınızda iç savaş başlar en hayırlısıda bu olur.
iç savaş çıkarsa senin gibi vatan hainleri ülke topraklarını terk etmek zorunda kalır,tabi hala yaşıyorsa
Sen rahat ol iç savaş olursa da sikinti yok
sende bir tarafına kına yakarsın artık
Kürt halkını başkaldırıya iten sebep devletin antidemokratik, asimilsyoncu ve vatandaşlarına dürüst olmamasıdır.Kürt halkı sadece tüm Türkiye halkının hür ve demokratik yaşamasını talep etmektedir.Örgütün geldiği noktada budur.Geçmişte insanına insan olarak hitap eden yasa ve düzenlemeler yapılsaydı bu sorun yıllar önce tarihe karışmış olacaktı.Devletin görevi örgütlerin gücüne ve durumuna göre değil devlet olarak halkın ihtiyaçlarına göre yol belirlemektir.Ana dilde eğitim, yerel özerklik vazgeçilmez insanı haklardır.
vergi vermekte, eletrik faturalarını ödemekte, paran varken yeşilkartları üst üste dizip hastanelere gitmemekte dürütçe ve anayasal bir görevdir. Ama bu tür icraatlara gelince nedense özgürlük ve özerklik istediğin halkın ortada yok.. Siz özerklik değil tüm Türkiye deki halklar arasından daha özel haklar, daha ayrıcalıklı olma talebinde bulunuyorsunuz.. Zaten bulunmaz Hint kumaşı olmadığınıza göre !
Açılım açılım dediniz gördünüz açılımı aferin. Şimdi o gezi eylemcilerine karşı gelen polisler bakalım pkk karşısında ne yapacak? Ne günlere kaldık. Ortalıkta geziyor artık teröristler. Yine bir aferin. Kocaman.
Evet yapacakalrı en son ve ölüm kalım kopma noktası bu olacak,bölücülere ne kadar tavız veririsenız verin,asıl amaçları TC yi bölmek yoksaki bu güne kadar yapılan iyileştirmeler yollar köprüler ekonomik yatırmlar hepsi hava ve civa,evett kopma noktası bu yazıkkı cahıl vatandaslar gene sokaklarda CHP aralarında çocuklar sokaklarda ama herhalde devlette boş kalmaz
Diğer Haberler