HABER

PKK'lıların şok cenaze törenleri

PKK'lıların şok cenaze törenleri

Öldürülen terör örgütü PKK militanlarının İslami usullere uymayan gömülme işlemlerinin görüntülerine ulaşıldı.

Bölgede sempati kazanmak, taraftar toplamak ve yeniden güçlenmek amacıyla son yıllarda İslami söylem ve görüntüler kullanmaya başlayan terör örgütü PKK'nın militanları için düzenlediği cenaze merasimlerinin yansıdığı fotoğraf kareleri dini istismar ettiğini ortaya koydu. Milli Gazete, terör örgütünün militanlarını cenaze namazı kılmaksızın, alkışlarla ve tabutla gömdüğünü belgeleyen fotoğrafları yayınladı. Terör örgütü PKK'nın Kandil yakınlarındaki mezarlıkta çekildiği iddia edilen merasimlerle ilgili fotoğraflar PKK'yı bölge halkının gözünde zor duruma düşürecek.
**Alkışlarla gömülüyorlar**
İdeolojileri Marksist-Leninist temele dayanan ve Zerdüştiliği esas alan PKK terör örgütünün operasyonlarda öldürülen militanları için düzenlediği cenaze töreni örgütün son yıllarda geliştirdiği taktiği yerle bir etti. Adli suçlara bulaşmış sözde imamlarla vatandaşların gözünü boyamaya çalışan, düzenlediği alternatif Cuma namazları ile, bölge insanlarını camilerden soğutan, kimi gösterilerde Kur'an-ı Kerim'i emellerine alet eden PKK'nın maskesi, öldürülen militanlar için düzenlenen cenaze törenleriyle düştü. Kandil dağındaki kamplarda düzenlenen cenaze törenlerinde sıraya dizilen örgüt üyeleri PKK bayrağına sarılı cesetlerin başında alkış tutuyor. Törende konuşan isimlerden biri Duran Kalkan. Kalkan'ın fotoğrafta örgütün kurucu isimlerden Mahsun Korkmaz'ın heykeli önünde konuşma yaptığı görülüyor. Konuşmanın ardından ayakta bekleyen militanlar ölen PKK'lıyı alkışlamaya başlıyor.
**Müslüman ailelerin çocuklarına pagan merasimi**
Bir diğer fotoğrafta ise örgütün önemli isimlerinden Mustafa Karasu, cenazelerin başında konuşma yapıyor. Karasu'nun konuşma yaptığı sırada yanıbaşında duran cenazelerin torbaya sarılı olduğu görülüyor. Dua yerine alkışlarla omuzlanan PKK militanları daha sonra gömülmeye götürülüyor. Defin işlemleri sırasında son kez düzenlenen törende militanlar yine alkış tutup zılgıt çekiyorlar. Yan yana kazılan çukurların hemen önünde bekletilen cesetler mezarlık sorumlusunun yaptığı kayıt işleminden sonra kalın iplere bağlanan tahta tabutlarla mezara indiriliyor. Tabutlardan çıkarılmadan toprağa konulan cesetlerin üzeri toprakla örtülüp mezarın başına yıldız simgesinin bulunduğu taşlar dikiliyor. Bu fotoğrafta da militanlar defnedilirken, herhangi bir dini merasime yine rastlanılmıyor. En çarpıcı ayrıntı ise ölen bu kişilerin büyük çoğunluğunun Müslüman ailelerin çocukları olması.
**![](https://imgrosetta.mynet.com/file/1466221/640xauto.jpg)Öcalan'ın bayrağı altında son tören**
PKK ölen militanları adına düzenlediği gayri İslami cenaze törenlerinde bölücü başı Abdullah Öcalan'ı da unutmuyor. Defin işlemleri sırasında 11 militan ellerinde taşıdıkları Öcalan'ın resminin bulunduğu bayraklarla mezarlıkta hazır bekliyor. Tören sırasında bayrakları havaya kaldıran militanlar törenin ardından kısa bir yürüyüş yapıyor. PKK'nın cenaze törenlerine de örgüt üyelerine motivasyon vermek için bazı örgüt yöneticileri de katılıyor. Kandil'de düzenlenen bu törende PKK'nın şehir yapılanması KCK'nın üst düzey sorumluları Duran Kalkan ve Mustafa Karasu'nun bulunduğu görülüyor. Kalkan ve Karasu'nun ölen militanların tabutlarına omuz vermediği dikkat çekiyor.
**![](https://imgrosetta.mynet.com/file/1466222/640xauto.jpg)Karayılan'dan zerdüştlüğe övgü**
PKK'nın iki numaralı ismi Murat Karayılan, Almanya'da yayımlanan 'Bir Savaşın Anatomisi' isimli kitabında, PKK'nın dine yaklaşımını anlatmış Karayılan'ın İslam dini için kullandığı sözcükler tepki toplamıştı. Kitabında "İslamiyet ile birlikte Kürtlerde ümmetçilik anlayışı geliştirilerek, adeta mücadelesiz, boyun eğme anlayışı ve kendine ait olmama duygusu yerleştirilmiştir...İşbirlikçi karakter kazanan Nakşibendî tarikatının ağına düşen şeyhlerin, bağımsız bir çizgi izleyemeyecekleri ve ulusal duygularla yüklü olmayacakları beklenen bir husus olacaktır. Şeyhlik kurumu, Kürt toplumunu düşünsel düzeyde boğuntuya getirmiştir." diyerek İslam'a yakışıksız nitelemelerde bulunan Karayılan Zerdüştlük ve Yezidiliğe övgüler düzmüştü. İşte PKK'nın militanları için düzenlediği törenlerden fotoğraflara yansıyan bu kareler terör örgütünün son yıllardaki söylem değişikliğiyle İslam dinini istismar ettiğini bir kez daha ortaya çıkardı.


Geri Dön