HABER

Polis dayağı kamerada

Taksi durağında bekleyen 3 kardeş kendilerine kimlik soran polislerin kimliğini görmek istedi ve...

Polis dayağı kamerada
Diyarbakır'da görevli polislere kimlik göstermeyince çıkan arbede ardından gözaltına alınan Engin, Cengiz ve Paşa Sakar adlı 3 kardeşin polisler tarafından tartaklandığı Mobese kamerasınca belirlenince, serbest bırakılmalarına karar verildi.
[** **](http://video.mynet.com/habervideo/Polis-dayagi-kamerada/968592/)
Olay, 9 Eylül'de saat 00.30 sıralarında merkez Kayapınar İlçesi'deki Tesisler Kavşağı'nda meydana geldi. Çıkan arbedede 3 kardeş hakkında ‘2 polis memuruna mukavemet ettiği ve darp ile hakaretlerde bulundukları' gerekçesiyle haklarında dosya hazırlandı. 3 kardeşten şikayetçi olan polis memurları İ.G ve M.E., verdikleri ifadede, şüphelilerin kimlik göstermedikleri ve kendilerine küfür edip hakaret ettiğini söyledi. Geceyi gözaltında geçiren Engin, Cengiz ve Paşa Sakar kardeşler adliyeye çıkarıldı.
Şüphelilerden Engin Sakar, ifadesinde durakta taksi beklediklerini, yanlarına yanaşan sivil araçtan 2 kişinin inerek kendilerine kimlik sorduğunu, kendilerinin tanımadıkları bu sivil kişilerden kimlik sormaları üzerine polis olduklarını söylediklerini anlattı. Sakar, “Biz de onların kimliğini sorduk, 1.5 metre uzaklıktan kimliklerini gösterince yakından bakmak istedik. Bunun üzerine ellerimizi arabaya yaslayıp arama yapmak istediler. Karşı koyduk. Bize küfür ve hakaret ettiler. Biri telsizle diğer ekiplere haber verdi. Diğer ekipler gelir gelmez gözümüze biber gazı sıkıp dayak atmaya başladılar. Sıra ile 5 kişi bizi tekmeleyip asfalta yatırıp dövdü. Daha sonra arabaya atarak polis merkezine götürdüler. Arabada da hakaretler devam etti. Polis memuruna hakarette bulunmadım, dövmedim. Şikayetçiyim, uzlaşmak istemiyorum” dedi.
Sakar, kardeşlerinin iddiaları ve avukatlarının istemi doğrultusunda Emniyet Müdürlüğü'nden polis ekipleri ve 3 kardeş arasındaki tartışma ve dayak görüntülerin kaydedildiği Mobese görüntüleri istetildi. Gönderilen olay yerindeki, 360 derece dönenen Mobese kamerası görüntülerinde önce araç sayısının 1 olduğu halde dakikalar ilerledikçe gelen ekip sayısının artığı ve polisin 2 kardeşi dövdükleri net olarak görüldü.
Sakar kardeşlerin avukatı Diyer Çetedir, Mobese görüntüsünden kimin kimi dövdüğünün net olarak anlaşıldığını belirterek, “Görüntüler incelendiğinde 3 müvekilimin yaklaşık 40-45 polis tarafından kuşatıldığı görülmektedir. Polisler hakkında suç duruyusunda bulunacağız. Sadece Mobesa görüntüleri kimin kime vurduğunu gösteriyor” dedi.
Görüntüler üzerine 3 kardeş ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Avukat Çetedir, müvekillerinden birinin 45 gün iş görmez raporu aldığını da söyledi.
DHA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön