HABER

Putin seçim sonrası protestolardan Washington'u sorumlu tutuyor

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, genel seçimlerden sonra düzenlenen protesto gösterilerinden ABD yönetiminin sorumlu olduğunu söyledi.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, genel seçimlerden sonra ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın "muhalefet grupları arasındaki bazı eylemcilere gereken ortamı hazırladığını" söyledi. Putin, "Clinton onlara sinyal verdi, onlar da işareti alarak eyleme girişti." dedi.

Protestocuları "malum senaryoya uygun şekilde ve başkalarının siyasi çıkarları doğrultusunda hareket etmekle" suçlayan Putin, "Rus siyasetini etkilemek için yabancı ülkeler için çalışan kesimlerden hesap sorulacağını" söyledi.

Associated Press ajansının haberine göre, Vladimir Putin, Rusların çoğunun, son yıllarda Ukrayna ve Kırgizistan gibi ülkelerde gözlenen türde siyasi huzursuzluklar yaşamak istemediğini kaydetti.

Uluslararası gözlemciler, Rusya seçimleri hakkında kimi kaygılar taşıdıklarını söylemişlerdi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı gözlemcileri, seçimden sonraki oy sayım işlemleri sırasında ciddi sorunlar belirlendiğini ve oy sandıklarının sahte oy pusulalarıyla doldurulduğunu belirtmişti.

Beyaz Saray da, hafta başında yaptığı açıklamada Rusya'daki seçimlerin düzenlenme şeklinin "ciddi kaygılar uyandırdığını" bildirmişti.

Rusya Cumhurbaşkanı Dmitri Medvedev ise, seçimlerin özgürce ve âdil şekilde yapıldığını söylemişti.

Pazar günkü seçimlerden bu yana, yüzlerce protestocu gözaltına alındı. Bu hafta sonu yeni protesto eylemleri planlanıyor.

Rusya seçim komisyonunca yayımlanan sonuçlar, Vladimir Putin'in Birleşik Rusya partisine desteğin azaldığını ama yine de Duma'da dar bir çoğunluğa sahip olacağını gösteriyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
yankeee orayı arap devletleri mi zannetti acaba ??
Geri Dön