HABER

Rejimin zindanlarından kurtulan Suriyeli gencin ailesiyle ilk bayram sevinci

Suriye'de Esed rejiminin hapishanelerinde 5 yıl işkence gördükten sonra özgürlüğüne kavuşan Ahmet Alvaş, ailesiyle geçireceği ilk bayramın heyecanını yaşıyor - Alvaş: - "Önce nezarete aldılar. 5 gün boyunca kimse tek kelime etmedi. 5 günün sonunda işkence başladı. İçecek, yiyecek yoktu. Hiç ışık göremiyorduk. Psikolojik işkenceler de yapıyorlardı. Bir an önce ölmek istiyordum" - "Ailemin hayatta olup olmadığım hakkında bilgisi yoktu. En kötüsü ben bile nerede ve hangi günde olduğumu bilmiyordum" - "Elhamdülillah, serbest kaldıktan sonra ailemle ilk bayramımı yaşayacağım. Yeniden doğmuş gibiyim"

ÖMER KOPARAN - Suriye'de Beşşar Esed rejiminin cezaevlerinde işkence gördüğü 5 yılın ardından ailesine kavuşan Ahmet Alvaş, evinde geçireceği ilk bayramın mutluluğunu yaşıyor.

Halep Üniversitesinde 2013'te eğitim gördüğü dönemde Esed rejimi askerlerince sebepsiz yere alıkonulan Alvaş, 5 yıl cezaevinde kaldı.

Yaklaşık 6 ay önce kurtulan Alvaş, Suriye'nin kuzeyinde Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki Azez ilçesine bağlı Ahtarin beldesindeki ailesinin yanına yerleşti.

Ailesinin 5 yıl boyunca kendisinden haber alamadığı 28 yaşındaki Alvaş, eve döndüğünde babasının 2 yıl önce öldüğünü öğrenerek büyük üzüntü yaşadı.

Bir yandan yaşadığı psikolojik sıkıntıları atlatmaya çalışırken bir yandan da yarım kalan eğitimini tamamlayıp yuva kurmayı hayal eden Alvaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başından geçenleri şöyle anlattı:

"Önce nezarete aldılar. 5 gün boyunca kimse tek kelime etmedi. 5 günün sonunda işkence başladı. İçecek, yiyecek yoktu. Hiç ışık göremiyorduk. Psikolojik işkenceler de yapıyorlardı. Bir an önce ölmek istiyordum."

Alvaş, yaklaşık 5 ay sorgu altında kaldıktan sonra Şam'daki güvenlik birimi "Filistin Şubesi"ne götürüldüğünü belirterek, "Gönderildiğim yeni yerde bir şeylerin değişeceğini ummuştum ancak her şey daha kötüydü. Burada insanlar sadece bir rakamdan ibaretti, isim yoktu." dedi.

- "Ailemle ilk bayramımı yaşayacağım"

Asılsız suçlamalardan dolayı alıkonulduğu ifade eden Alvaş, "Ailemin hayatta olup olmadığım hakkında bilgisi yoktu. En kötüsü ben bile nerede ve hangi günde olduğumu bilmiyordum." diye konuştu.

Alvaş, özgür kaldığı için duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Elhamdülillah, serbest kaldıktan sonra ailemle ilk bayramımı yaşayacağım. Yeniden doğmuş gibiyim." dedi.

Eğitimini tamamlamayı hayal ettiğini belirten Alvaş, Fırat Kalkanı Harekatı ile yaşadıkları bölgeyi terörden temizleyen Türkiye'ye teşekkür etti.

Geri Dön