"Roj TV için mektup davasını geri çekin"

İSTANBUL(ANKA)- Danimarka'daki çeşitli partilerden 33 belediye başkanı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup yazdı.

33 Danimarkalı belediye başkanının imzasını taşıyan ortak mektupta, Başbakan Erdoğan'dan, 56 DTP'li belediye başkanının Roj TV'nin kapanmaması için Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'e gönderdiği mektup üzerine açılan davanın geri çekilmesi istendi. "Halkın Seçtiği Belediye Başkanlarına Düşünce Özgürlüğü" başlığı taşıyan mektupta, DTP'li 56 belediye başkanının düşünce özgürlüklerini kullanarak Roj TV'nin kapatılmaması için Danimarka Başbakanı Rasmusssen'e mektup yazdığı hatırlatıldı. Bu nedenle DTP'li belediye başkanlarının 15 yıl hapis cezasına çarptırılmasına neden olabilecek davalar açıldığı vurgulanan mektupta, şöyle denildi:
"Bu tür davaların demokratik bir toplumda olmaması gerekir. Bu tür davalar halkın seçilmişlerinin düşünce özgürlüğü ve de seçilme nedenleri olan yapacakları görevler önünde engeldir. Sizden bu belediye başkanlarına yönelik açılan davaların geri çekilmesi konusunda çaba harcamanızı talep ediyorum. Bu şekilde bu belediye başkanları güvenli ve emniyetli bir şekilde kendi belediyelerindeki vatandaşların yararına yönelik çalışabilsinler.

Yeri gelmişken şu konuda da aydınlatmak isterim ki, Danimarka Devleti size bu mektubu yazdığım için hakkımda yasal bir işlem yapmayacaktır."
Danimarkalı belediye başkanları mektuplarının bir kopyasını da Danimarka Başbakanı Rasmussen'e de ilettiklerini belirtti. Belediye başkanları mektubun bir kopyasını da yarın Danimarka'daki Türkiye Büyükelçiliği'ne iletecek.

-ROJ TV DAVASINDA GÖZLEMCİ-
Öte yandan DTP'li belediye başkanları hakkında Roj TV'ye mektup gönderdiği için açılan davanın yarın görülecek duruşmasına Danimarka Sosyalist Halk Partisi gözlemci gönderiyor. Partinin Kürt asıllı milletvekili adayı ve Başkent Bölgesi Meclis Üyesi Serdar Benli ile Politiken gazetesi muhabiri davayı izleyecek.
Belediye başkanları hakkında Roj TV'nin kapatılmaması amacıyla Danimarka Başbakanı'na mektup gönderdiği gerekçesiyle açılan davada savcının esas hakkındaki görünüşünü açıklaması bekleniyor.