HABER

Sabancı Müzesi'ne milyarlık tablolar

ADANA (İHA) - Adanalı bakır işlemecisi Kemal Büklüm, 2 yıl emek sarf ederek yaptığı Sabancı ailesine ait tablolarını Sabancı Müzesi'ne hediye edeceğini bildirdi.

76 yaşındaki Kemal Büklüm, başta Sadıka Sabancı, Hacı Sabancı, Özdemir Sabancı ve Güler Sabancı'nın resimlerinin bulunduğu bakır işlemeli tablolarını kabul etmesi halinde Sakıp Ağa'ya teslim edeceğini söyledi. 1950'li yıllarda başlayan karakalem resim sanatını geliştirerek, bakır üzerine resim işlemeye başladığını belirten Kemal Büklüm, bugüne kadar İran Şahı Rıza Pehlevi, Farah Diba gibi birçok ünlünün bakır üzerine işlenmiş resimlerini yaparak hediye ettiğini ifade ederken, "Yabancılara ulaşmamız hiç zor olmadı. Ama 2 yıldır bir Sabancı Ailesi mensubuna ulaşamadım. Sakıp Sabancı Adana'ya geldiği günlerde defalarca başvurmama rağmen görüştürmediler. İnşallah, bu kez sesimi duyarlar ben de 2 yıldır beklediğim mutluluğu yaşarım" dedi.

Kemal Büklüm, bakır işlemeciliği sanatının kendisine Allah vergisi olduğunu, hiçbir yerden eğitim almadığını ve yaptığı tabloları görenlerin de hayran kaldığını belirterek, "Benim tablolarım bir asır da kalsa bozulmaz. Özellikle İncirlik'te çalıştığım günlerde Amerikalılardan çok sayıda siparişler aldım" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön