HABER

Sağlık Bakanlığı: Çocuklarınızı D vitaminsiz bırakmayın

Sağlık Bakanlığı, D vitamini yetersizliğinin yol açtığı "Raşitizm" hastalığı konusunda aileleri uyardı. Bakanlık, anne-babalara, 0-12 ay grubundaki bebeklerini, ana çocuk sağlığı merkezleriyle sağlık ocaklarına götürerek, günde 3 damla (400 ünite) ücretsiz D vitamini almalarını önerdi.

Sağlık Bakanlığı: Çocuklarınızı D vitaminsiz bırakmayın

Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, D vitamini yetersizliğinin yol açtığı "Raşitizm" hastalığının, bebek ve çocukları olumsuz etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunu olarak varlığını sürdürdüğüne dikkat çekildi. Açıklamada, Sağlık Bakanlığı'nca başlatılan "Bebeklerde D Vitamini Yetersizliğinin Önlenmesi ve Kemik Sağlığının Geliştirilmesi Programı" kapsamında, Türkiye'de doğan tüm bebeklere bir yıl boyunca, günde 3 damla ücretsiz D vitamini desteği sağlandığı vurgulandı.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

D vitamini yetersizliğinin bebeklerde bir çok sağlık sorununa yol açtığı ifade edilen açıklamada, ailelere çağrıda bulunularak, "0-12 ay grubundaki bebeklerinizi, ana çocuk sağlığı merkezlerimizle sağlık ocaklarımıza getirerek, günde 3 damla (400 ünite) ücretsiz D vitamini desteği almalarını sağlayınız" denildi.

D VİTAMİNİ FAYDALARI

Açıklamada, D vitamininin, bağırsaklarda kalsiyum ve fosfor emilimini artırarak, vücuttaki kalsiyum-fosfor dengesinin sağlanmasında önemli rol oynadığı vurgulanarak, "D vitamini, kalsiyum ve fosfor kemik dokusunun çimentosu olarak görev yapar.

D vitamini yetersizliğinde özellikle hızlı kemik uzamasının olduğu ilk iki yaşta, kemik mineralizasyonu bozulur ve vücudun kalsiyum ihtiyacı bağırsaklardan emilim yerine kemik dokusundaki kalsiyum deposundan sağlanır. Bu durumda kemik uçlarında genişleme, yük binen kemiklerde eğrilme, kalsiyum düşüklüğüne bağlı havale, diş çıkarma ve yürümede gecikme, kas güçsüzlüğü gibi bulgularla karakterize raşitizm hastalığı meydana gelir. Bir başka deyişle raşitizm, D vitamini yetersizliğinin büyüyen kemik dokusunda oluşturduğu klinik tablodur" ifadelerine yer verildi.

HAMİLELERLE D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

Hamilelerde D vitamini yetersizliğinin, anne karnındaki bebeklerin beyin ve kemik gelişimini olumsuz etkilediği, doğumsal katarakt hastalığı ve enfeksiyon risklerini de beraberinde getirdiği bildirilen açıklamada, anne ve anne adaylarına yönelik şu uyarılar yer alıyor:

"Bütün hamile kadınların günde 10-15 dakika süreyle ve öğle saatleri dışında güneşe çıkmaları ve gebelikleri süresince süt ve süt ürünleri tüketiminin üst düzeyde olması gerekiyor. D vitamini yetersizliğinin yol açtığı Raşitizm hastalığı, bebek ve çocuklarda havale geçirme, diş çıkarma ve yürümede gecikme, kafatası kemiklerinin şekil bozukluğu ve sık enfeksiyonlara yakalanma gibi sağlık sorunlarına yol açıyor. Bu nedenle D vitamini yetersizliğinin yol açtığı sağlık sorunlarıyla mücadelede ailelere önemli görevler düşüyor.

Bebeklerin, günde 10-15 dakika süreyle ve öğle saatleri dışında güneşe çıkmaları oldukça yararlıdır. Bebek ve çocukların güneşlendirilmesi sırasında başında şapka olması ve kol-bacaklarının çıplak olması gereklidir. Bebekler için ek gıdalara geçişte, kalsiyum yönünden zengin yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri tüketilmelidir."

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler