Sağlık raporlarında yeni dönem! Sağlık Bakanı açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı son dakika açıklamasında "Mevzuat haricinde sağlık raporu tanzimi yapılmaması için gerekli düzenlemelere başlanmıştır. Rapor sayısı azaltılacak ve raporlar standart hale getirilecek" dedi.

Sağlık raporlarında yeni dönem! Sağlık Bakanı açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık raporu çeşitlerinin 200'den fazla olduğunu tespit ettiklerini ve yapılacak düzenlemeler ile rapor sayısının azaltılacağını belirtti. Koca, yazılı olarak yaptığı açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;

Vatandaşlarımızdan gelen bildirimler değerlendirilmiş; çeşitli kurumların tek hekim tarafından düzenlenebileceği mevzuatta tanımlanan sağlık raporları (sürücü ve sürücü adayları sağlık raporları, askerliğe elverişli sağlık raporu, spor lisansı, yivsiz av tüfeği alabilir raporu, akli meleke, kurum ve kuruluşlara sunulmak üzere verilen durum bildirir tek hekim sağlık raporları) haricinde; mevzuatta tanımlı olmadığı halde çeşitli raporlar talep ettikleri görülmüştür.

Bakanlığımızca yapılan saha çalışmasında mevzuat harici istenen sağlık raporu çeşidinin 200’den fazla olduğu tespit edilmiştir. Bunlar arasında satranç oynayabilir, mendil kapmaca oynayabilir, okul gezisine katılabilir, belediye kurslarına katılabilir, temizlik personeli olabilir gibi çeşitli eğitim ve faaliyetlere katılma veya bazı görevleri yapma gibi durumlarda istenen raporlar sayılabilir. Vatandaşlarımız Aile Sağlığı Merkezlerine (ASM) yönlendirilip, aile hekimlerinden bu gibi raporları almaları istenmektedir.

Bu tür rapor talepleri vatandaşlarımızı gereksiz bürokratik işlemlerle uğraştırdığı gibi, aile hekimlerimiz üzerinde de fazladan iş yükü oluşturmaktadır. Bu ek iş yükü, hastalara ayrılan zamandan çalarak hizmet kalitesini düşürebilmektedir. Sağlık Bakanlığı olarak buna benzer gereksiz bürokratik süreçleri ortadan kaldırmak, hem vatandaşımızı hem de aile hekimlerimizin yükünü hafifletmek amacıyla çalışmaktayız.

Diğer devlet kurumları ile Bakanlığımızın yaptığı ortak çalışmalarda bu tür raporların talep edilmemesi hususunda ön mutabakat sağlanmıştır. Mevzuat haricinde rapor tanzimi yapılmaması için gerekli mevzuat düzenlemelerine başlanmıştır. Bu süreç neticesinde raporların nüshaları ihtiyaç halinde e-nabız üzerinden de temin edilebilecektir.

Kısa sürede uygulamaya geçeceğimiz düzenlemelerle; rapor sayısı azaltılacak ve raporlar standart hale getirilecektir. Bu sayede vatandaşlarımızın gereksiz iş ve zaman kaybının önüne geçilecek, ASM’lerde daha kaliteli hizmet verilmesi desteklenmiş olacaktır. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
Bayrampaşa devlet hastanesine gittim 1 ay önce is icin saglik raporu almak için 50 tl ücret alıyorlar issiz adamdan para istiyorlar 60 tl param vardı 50 tl oraya verdim evlat acısı gibi geldi agzima geleni saydım ama içimden tabi
@mechulgozler E kardeş suriyelilere nasıl bakacağız tabi ki vereceksin. Sen nasıl olsa bu ülkenin vatandaşısın. seve seve vereceksin. (aynısını benden de aldılar. Üstelik sgk primim yatıyor... Niye aylık 600TL sgk primi ödüyorsam artık?)
@mechulgozler suriyelilere bedava kardeş devletin vatandaşına verdiği değer bu işte devam yeni türkiyeye devam
Ehliyet alma ve yenileme, Silah alma gibi sağlık raporları kesinlikle tam teşekküllü hastahanelerden alınmalı. Tek hekim hatra binaen raporu veriyor, sonrada ortalık trafik canavarı ve silahlı sokak magandalarından geçilmiyor. Psikopata nasıl tek hekim silah almak için sağlık raporu verebilir? Bu durumun acilen önüne geçmek gerekli.
silah ruhsatları taşıma yada bulundurma heyet raporuna tabidir.yivsiz av tüfeklerinde ise tek hekim raporu istenir
Bayrampaşa devlet hastanesine gittim 1 ay önce is icin saglik raporu almak için 50 tl ücret alıyorlar issiz adamdan para istiyorlar 60 tl param vardı 50 tl oraya verdim evlat acısı gibi geldi agzima geleni saydım ama içimden tabi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler