HABER

Şakir Eczacıbaşı hayatını kaybetti

Rahatsızlığı sebebiyle bir süredir tedavi gören İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı vefat etti.

Şakir Eczacıbaşı hayatını kaybetti

İSTANBUL (ANKA) - Rahatsızlığı sebebiyle bir süredir tedavi gören İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı işadamı Şakir Eczacıbaşı 81 yaşında İstanbul'da hayatını kaybetti.

Şakir Eczacıbaşı için cenaze töreni Salı günü

ŞAKİR ECZACIBAŞI ÖZGEÇMİŞİ

Şakir Eczacıbaşı 1929 yılında İzmir'de doğdu. Robert Kolej'deki öğreniminden sonra, Londra Üniversitesi'nde eczacılık okudu. Şakir Eczaçıbası, yurda dönünce bir süre gazetecilik yaptı. Vatan’ın “Sanat Yaprağı”nın yayıncıları arasında yer aldı.

Şakir Eczacıbaşı, Eczacıbaşı İlaç kuruluşuna 1955'te katıldı. 1956-1967 yılları arasında, bilim çevreleri kadar sanat ve kültür çevrelerinde de geniş yankılar uyandıran “Tıpta Yenilikler” dergisini yayımladı. Ayrıca, uluslararası şenliklerde ödüller alan “Eczacıbaşı Kültür Filmleri” dizisini, 1960-1962 döneminde Sabahattin Eyüboğlu ve Pierre Biro ile birlikte hazırladı. Bunlardan “Renk Duvarları”, 1964 yılında Avrupa Konseyi'nin “Kültür Filmleri Ödülü”nü kazandı.

Şakir Eczacıbaşı, 1965'te Türk Sinematek Derneği'nin kuruluşuna öncülük etti ve on yıl süreyle başkanlığını yaptı.

Eczacıbaşı İlaç Kuruluşu'nun Genel Müdürlüğü görevinde de bulunan Şakir Eczacıbaşı, 1980'de Eczacıbaşı Topluluğu İcra Kurulu Başkanı, 1993'te ise Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Fotograf sanatıyla ilk kez 1960'larda ilgilenmeye başlayan Şakir Eczacıbaşı, yapıtlarıyla yurtiçinde ve dışında geniş ilgi çekerek, çağdaş fotograf sanatçıları arasında seçkin bir yer aldı. Türkiye'de 13, çeşitli Batı ülkelerinde 23 fotograf sergisi düzenleyen Eczacıbaşı'nın, seçme fotograflarını içeren “Anlar/Moments” adlı yapıtı 1983'te, “Türkiye Renkleri” 1997'de, “Kapılar Pencereler” kitabı ise 2001'de yayımlandı.

Şakir Eczacıbaşı, 1968'den bu yana, genç Türk fotoğrafçılarının yapıtlarının yer aldığı “Eczacıbaşı Renkli Fotograf Yıllıkları”nı çıkardı. “Türkiye: Bir Portre” ve “Istanbul Görüntüleri” adlarıyla iki kitap hazırladı. Bernard Shaw'dan “Gülen Düşünceler”, Oscar Wilde'dan “Tutkular, Acular, Gülümseyen Deyişler” adıyla yaptığı derleme kitapları büyük yankılar uyandırdı.

Şakir Eczacıbaşı, 1996'da iş yaşamından ayrıldı. Şakir Eczacıbaşı, 1993'ten bu yana, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yapıyordu.

Geri Dön