HABER

Şanlıurfa'da töre infazı emri

Şanlıurfa'da töre infazı emri

ŞANLIURFA (İHA) - Şanlıurfa'da amcasının oğlu ile evlenmek istemeyen genç kıza çamaşır suyu veren amcası, töre emrini yerine getirmesini istendi. Korkunç töre infazı emrini veren aileden 3 kişi gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Şanlıurfa'nın Eyyübiye Mahallesi'nde bir evde çıkan ve 9 kişinin yaralanmasına neden olan yangın olayının altında töre çıktı. İddiaya göre, evlendirmek istediği oğluna eş adayı olarak kardeşinin kızını seçen amca H.D. oğlu A.D. ile evlendirmek istedi. Ancak genç kızın amcası oğluyla evlenmek istememesi üzerine yeğenleri amcasına olumsuz cevap verdi. G.D.'nin başka birisini sevdiğini öğrenen amcası çılgına döndü.

Öfkeli amca kardeşinin evine gelerek oğluyla evlenmek istemeyen yeğenine beraberinde getirdiği çamaşır suyunu içerek intihar etmesini istedi. Amcasının kendisi için verdiği infaz emrini uygulamayan G.D., ailesi tarafından Tarsus'a gönderildi. Ertesi gün kardeşinin evine tekrar gelen İ.D., C.D., M.D. evde bulunan yeğenleriyle tartıştı. Öfkesine hakim olamayan amca H.D. evi ateşe verdi. Çıkan yangın kısa sürede büyüyerek evin etrafını sardı. Komşularının ihbarı üzerine olay yerine gelen Şanlıurfa Belediyesi'ne ait itfaiye ekipleri bir yandan büyüyen yangını söndürmeye çalışırken, diğer yandan içerde bulunan ev halkını kurtardı. İtfaiye ekipleri kısa sürede kontrol altına aldıkları yangını söndürdü. Vücutlarının değişik yerleri yanan aralarında çocuklarında bulunduğu 9 kişi olay yerine gelen ambulanslarla Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Yangınla ilgili soruşturma başlatan polis korkunç gerçeği ortaya çıkardı. Olay ile ilgili olarak İ.D., C.D., M.D. gözaltına alınırken, H.D.'nin ise firarda olduğu bildirildi.
Bu arada, Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan ise olayın talihsiz bir şekilde gerçekleştiğini belirterek, "Dün saat 13.00'te yangın çıktı. A.D., C.D., A.D., M.D., H.D., V.D., Z..B. S.D. M.D. yaralandı. Yaralılardan Z.D.'nin durumu ağırdır. Harran Üniversitesi Araştırma Hastanesi'nde yatıyor. G.D.'nin amcası H.D., oğlu A.D. ile evlendirilmek istedi. Kız İ.A. İsimli şahsı seviyor ve evlenmek istiyor. Bunun üzerine H.D. kardeşi A.D.'ye kızını vermesi için baskı yapıyor. Kızını öldürmesini talep ediyor. Baba talebe karşı çıkıyor. Bir gün önce halası İ.K., A.D., A.D. eve gidiyor. İ.K. aileye kızlarını çamaşır suyu içirerek öldürmelerini tavsiye ediyor. Öneri reddedilince G.D.'nin annesi darp ediliyor. Aynı gece G.D. başka bir eve götürülüyor. Kız verilmeyince ikinci gün ev kundaklanıyor. Olayla ilgili İ.D., C.D. ve M.D. gözaltına alındı. Firarda olan amca H.D.'nin yakalanmasına çalışılıyor. Zorla evlendirme talebi nedeniyle olay çıktı. Üzücü bir durumdur. Urfa böyle bir olay ile anılmamalıdır" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön