HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

SGK işveren sistemine nasıl girilir?

Kanunlar doğrultusunda sigortalı olarak görev yapan kişileri çalıştıran, gerçek kişiler ya da tüzel kişiler olmaları fark etmeksizin tüm kurumlar ve kuruluşlar işveren olarak kabul edilir. SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) işverenlerin kullanabildiği çeşitli işlemlerin yapılabildiği sistemler sunmuştur.

SGK işveren sistemine nasıl girilir?

Günümüzde birçok resmi işlem internet üzerinden yapılabilmektedir. Devletin bir kurumu olan Sosyal Güvenlik Kurumu da işverenlere ve çalışanlara internet üzerinden çeşitli işlemleri yapabilecekleri uygulamalar sunmuştur. SGK işveren sistemi, işveren konumunda olan kişilerin sigortalı olarak çalıştırmak ile yükümlü oldukları kişiler ile ilgili SGK bilgilerine kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlayan bir sistemdir.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

Mobil SGK uygulamaları sayesinde ihtiyaç duyulan ve ulaşılmak istenen tüm bilgilere işverenler hızlıca ulaşabilirler. İşverenler, SGK işveren sistemi girişi yaptıktan sonra çalışan kişilerin işe girdikleri tarih, ilgili belgeler, bildirgeler, kart ile prim ödemeleri gibi çeşitli bilgilere ulaşabilirler.

SGK işveren sistemi nedir ve ne işe yarar?

Sosyal Güvenlik Kurumu işveren sistemi, kanuni olarak işveren kabul edilmiş olan özel ve tüzel kişilerin kullanabildiği ve çeşitli işlemler yapabildiği bir sistemdir. İşverenlere az zaman içinde gerekli olan bilgileri görüntüleyebilmeleri için geliştirilmiş ve sunulmuş bir uygulamadır.

Bu sistem sayesinde işverenler çalışanları hakkında her bilgiye ulaşabilirler. Ayrıca çeşitli evrakları, bilgileri sorgulayabilirler. Çeşitli bildirgelere, çalışanların işyeri girişleri ve çıkışları ile ilgili evraklara ve bilgilere bu sistem üzerinden ulaşılabilmektedir.

SGK işveren sistemine nasıl girilir?

E-SGK işveren sistemine giriş yapmak için kullanıcı ismi, kullanıcı şifresi ve güvenlik anahtarı gibi bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak doldurulması gerekir. www.uyg.sgk.gov.tr adresi üzerinde yer alan İşveren Sistemi sayfası açılır ve gerekli bilgiler girilerek giriş gerçekleştirilir. SGK işveren girişi yaptıktan sonra hangi bilgilere ulaşılmak isteniyorsa o bilgiler ile ilgili menülere ve başlıklara tıklanarak ilerlenir. İnternet sitesi üzerinden ya da SGK’ya ait olan mobil uygulama üzerinden giriş yapılabilmesi mümkündür.

Eğer internet sitesi üzerinden giriş yapılacaksa internet tarayıcısının adres kısmına www.sgk.gov.tr yazılır ve siteye giriş yapılır. Yapılacak işleme göre şifre ve sorulan çeşitli bilgilerle sayfaya giriş yapıldıktan sonra ilgili menülere girilerek ilerlenir ve istenen bilgilere kolaylıkla ulaşılır.

Çeşitli SGK işlemleri, evrakları, belgeleri, bilgileri hem çok hızlı hem de çok kolay bir biçimde SGK işveren sistemi aracılığı ile görüntülenebilir ve takip edilebilir. İş yerlerindeki sigortalı çalışanlarının sigortalılık durumlarını işverenler bu sistem üzerinden sorgulayabilirler. Resmi olarak işveren konumunda olan her kişi bu sistemden yararlanabilir.

Birçok resmi işlem bu sistem sayesinde vakit kaybetmeden ve kolay bir şekilde yapılabilir ve takip edilebilir. Ayrıca kullanımı da son derece kolaydır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bir hizmeti olan işveren sistemine giriş yapmak ve ilgili menülere girerek ilerlemek yeterli olacaktır.

En Çok Aranan Haberler