HABER

Silopi'de petrol arama çalışmaları

ŞIRNAK (İHA) - Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde petrol arama çalışmaları devam ediyor.

Silopi ilçe merkezine yaklaşık 3 kilometre, Irak ve Suriye sınırına ise 4 kilometre uzaklıktaki hazineye ait 10 dönümlük arazide başlatılan petrol arama çalışmalarında sondaj için şantiye kuruluyor. Sahanın petrol aramaya hazır hale getirildikten sonra önümüzdeki hafta TPAO'ya teslim edileceği bildirildi. Petrol arama sahasının betonlaşmasıyla ilgili ihaleyi alan Şahinler inşaat şirketi mühendisi Zeynel Kormaz, "Burada kesin olarak petrol var diye bir şey yok, ama petrol olma umudu yüksek. Hemen ileride Irak sınırında petrol çıkıyorsa, burada da muhakkak çıkacaktır diye düşünüyoruz. Tahmini olarak 2-3 bin metre inildikten sonra petrole ulaşılacaktır. Petrol çıkmazsa, yapılan bütün masraflar boşa gidecek. 10 günlük bir çalışmamız kaldı, çalışmalar bittiği zaman petrol çıkarma işlemleri başlayacak" dedi.

İnşaat firmasında çalışan Haşim Yalçın ise, "Yetkililer yaptıkları açıklamalarda, petrol bulunması umudunun yüzde 80 olduğunu söylüyor. Çalışmalara yaklaşık 15 gün önce başladık ve 20 gün sonra bitirmenin hesapları yapılıyor. Bizim çalışmalarımız bittikten sonra TPAO ve Shell şirketleri, ortaklaşa petrol çıkarma işlemlerine başlayacak. Petrol bulunması, Silopililer için yeni iş sahası anlamına geliyor" diye konuştu.

Geçen yılın aralık ayında Suriye sınırında petrol arama çalışması başlatan TPAO, Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde açtığı 5 kuyudan 3'ünde petrol bulmuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön