Basit bir karın ağrısı sandı ama şimdi son anlarını paylaşıyor

Karın ağrısı sonrası agresif bir bağırsak kanseri teşhisi konulan 28 yaşındaki Amy Redhead, son haftalarını olabildiğince sağlıklı geçirmek için kemoterapiyi geri çevirdi. Redhead, korkunç hastalığın farkındalığını artırmak için son günlerinin fotoğraflarını paylaşıyor.

Basit bir karın ağrısı sandı ama şimdi son anlarını paylaşıyor

İngiltere West Midlands'de yaşayan Amy, karın ağrısı şikayetiyle doktora gittiğinde karnında bir yumru tespit edildi. Yapılan testler sonucu karaciğere yayılmış agresif bir bağırsak kanseri olduğu, başlangıçta yaşaması için aylar verildiği ancak durumun beklenenden de kötü olduğu söylendi.

3

Durumunun bu kadar kötü olduğunu öğrendikten sonra kemoterapiyi geri çeviren genç kız, son günlerini olabildiğince sağlıklı yaşamak ve insanları bilinçlendirmek için geçiriyor.

Ailesi ise olanlar karşısında çaresiz. Amy'nin annesi, ''Amy fotoğraflarını paylaşmamızı ve bağırsak kanserinin vücut üzerindeki etkilerini tüm insanlara göstermemizi istiyor. Son birkaç aydır koyduğu mücadeleden ötürü gurur duyuyoruz. O çok cesur ama ölmeye hazır. Artık acı çekmediğini söylüyor'' diye konuştu.

Amy'e, 11 yaşındayken bağırsak iltihabı olan kolit teşhisi kondu ve ileride bağırsak kanseri olabilme olasılığının yüksek olduğu söylendi. Düzenli olarak muayene olmayan Amy erken teşhis için ise çok geç kaldı.

2

Bu yüzden böyle rahatsızlıkları olanlar için düzenli muayene oldukça önemli. Farklı bir şey hisseder ya da alışılmadık bir ağrınız varsa, kontrol edin. Ve mutlaka doktora danışın.

Bağırsak kanseri nedir?

Bağırsak kanseri Sağlık Bakanlığı'nın istatistiklerine göre en sık görülen ilk 5 kanser arasındadır. Kolon ve rektum, sindirim sisteminin kalın bağırsak denen kısmını oluşturur. Son 20 cm'lik kısmı rektum, buradan ince bağırsaklara kadar olan kısmı ise kolon olarak adlandırılır. Kolondan başlayan kansere kolon kanseri, rektumdan başlayan kansere rektal kanser denir. Kolon ve rektum kanserleri bu organların iç yüzeyini örten tabakayı oluşturan hücrelerden gelişir.

Bu tür tümörler genellikle polip adı verilen kanser öncesi gelişmelerden oluşur.

1

Semptomlar şunları içerir:

Kanama
Dışkıda kan
Bağırsak alışkanlıklarında en az üç hafta süren bir değişiklik
Açıklanamayan kilo kaybı
Aşırı, açıklanamayan yorgunluk
Karın ağrısı

Şu durumlarda insanlar daha fazla risk altında olurlar:

50 yaşın üstünde
Ailede böyle bir durum var mı?
Bağırsakalrda polip öyküsü var mı?
Crohn hastalığı gibi iltihaplı bağırsak hastalığı var mı?
Sağlıksız bir yaşam tarzı

Tedavi genellikle cerrahi, kemo ve radyoterapi içerir. Birinci basamak bağırsak kanseri olan 10 kişiden dokuzu, teşhislerinden sonra beş yıl veya daha fazla hayatta kalabiliyor. Daha sonraki aşamalarda teşhis edilirse bu önemli ölçüde düşer.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
RABBİM KİMSELERE DERT VERİP DERMAN ARATMASIN BU HASTSAYADA ACİL SİFALAR VERSİN İŞLLH
rabbim şifa versin inşallah caresini bulurlar
konturollu yaşama şart
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler