HABER

Mabel Matiz sorusu nedir? ÖSYM Mabel Matiz sorusuna soruşturma

Mabel Matiz sorusu nedir? ÖSYM Mabel Matiz sorusuna soruşturma

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen YKS'de çıkan Mabel Matiz sorusu ile ilgili soruşturma başlatıldı. Geçtiğimiz hafta sonunda gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) sorulan Mabel Matiz sorusu hakkında açıklama yapan ÖSYM Başkanı Halis Aygün, "2020 YKS’nin Türkçe alanındaki ilgili sorunun içeriği hakkında inceleme başlatılmıştır. Sorumlular soru hazırlama süreçlerinden çıkartılacaktır" dedi.

Sınavdaki Mabel Matiz sorusu tartışmaları beraberinde getirdi. ÖSYM tarafından geçtiğimiz hafta sonunda gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) TYT oturumunda yer alan Türkçe alanında sorulan Mabel Matiz sorusu bazı vatandaşlar tarafından sert tepkiyle karşılandı. Bunun üzerine açıklama yapan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, sınavdaki konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yeni Akit'e konuşan ÖSYM Başkanı Aygün, “2020-YKS yaklaşık 2 buçuk milyon adayın katılımıyla üç oturum halinde 188 sınav merkezinde güvenle ve başarıyla tamamlanmıştır. Soru havuzu ülkemizin farklı üniversitelerinden binlerce akademisyenin katılımıyla oluşturulmaktadır. Kurumumuz yönetiminin milli, manevi değerlerimiz ve toplumsal değer yargılarımız konusundaki hassasiyeti açıktır. 2020 YKS’nin TYT oturumunda yer alan Türkçe alanındaki ilgili sorunun içeriği hakkında inceleme başlatılmıştır. Sorumlu kişiler soru hazırlama süreçlerinden çıkartılacaktır" ifadelerini kullandı.

Sınavdaki Mabel Matiz sorusu nedir?

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen YKS'nin TYT oturumunun Türkçe alanında Mabel Matiz sorusu Maya albümden bir şarkıyla ilgili soru sorulmuş ve Türkiye gündemine oturmuştu.

İşte sınavdaki Mabel Matiz sorusu:

sınavdaki Mabel Matiz sorusu

Mabel Matiz'den soru açıklaması

Mabel Matiz, YKS’deki soruyla ilgili “Sevgili arkadaşlar selam. Bugünkü YSK sınavında şarkılarımı konu alan sorulardan şimdi haberim oldu. Valla ne diyim, en az sizin kadar şaşırdım. Buna ek olarak, sevindim de galiba. Bu, ne bilmiyorum, ama bu bir şey” paylaşımı yapmıştı.

Geri Dön