HABER

Şişman çocuklara Atkins diyeti

Kanser uzmanları, aşırı kilolu çocuklara hayatlarını tehlikede görecekleri hastalıklara karşı Atkins diyeti önerdi.

Şişman çocuklara Atkins diyeti

İngiltere'de Kanser Araştırmaları Enstitüsü'nden Profesör Julien Peto, yüksek protein ve düşük karbonhidrat diyetinin ülkenin yüzyüze olduğu obezite problemiyle başetmede yegane çare olduğu kanaatinde olduğunu açıkladı..

İngiliz BBC televizyonuna konuşan Peto, "İngiltere'de şu an büyük bir obezite tehlikesi var ve en kısa sürede bununla başetmemiz gerekiyor. Özellikle çocuklar bunun hedefi. Çocuklarımızı okullarda düzenli olarak tartmalı ve onlara hangi diyeti uygulamamız gerektiği konusunda tekrar düşünmeliyiz. Mevcut tavsiyeler işe yaramıyor" dedi.

Çoğunluğu çocuk olmak üzere İngiltere'nin yarısından fazlası aşırı kilolu. Dünya Sağlık Örgütü, fazla kiloların diyabet, kalp hastalığı ve çeşitli kanser türlerine zemin hazırladığını bildirdi.

Prof. Peto'ya göre çok et ve protein yüklü gıda yemekle iştah azalır ve insanlar fazla yemez. Peto, "Belki Atkins, diyetini bu temel noktalar üzerine geliştirmedi ama bayağı iyi bir işlev görüyor. Sağlıklı bir durum, hele diyetin özü olan düşük karbonhidrat ve yüksek protein, kilo vermek için ideal" diye konuştu.

Tartışmalı diyet kitabı ilk kez 1972 yılında Dr. Robert C. Atkins tarafından yayımlanmıştı ve dünya çapında 15 milyon satmıştı.

Muhalifleri, diyetin uzun vadede böbrek yetmezliği, ince kemik oluşumu ve kabızlık yapabileceğini iddia etse de bazı İngiliz doktorlar hala Atkins diyetinde ısrarlı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler