Sismik lideriz

AB üyesi ülkeler, Türkiye ve Cezayirli uzmanlar, Avrupa’nın ‘deprem riski haritası’nı çıkardı. Haritada ‘sismik olarak en riskli ülke’, Türkiye olarak gösterildi.

Sismik lideriz

Hürriyet'in haberine göre, Avrupa Birliği’nin (AB) Avrupa’daki deprem riskini araştırmak üzere oluşturduğu, Türkiye ile Cezayir’in yanı sıra 11 AB ülkesinden 50 deprem uzmanının katıldığı “Share” (Avrupa Sismik Uyum Programı), Avrupa’nın deprem risk haritasını çıkardı. Fransız Le Monde gazetesinde yayınlanan haritada, Türkiye en büyük fay hattı ile ‘en tehlikeli ülke’ olarak gösterildi. Haritaya göre, risk sıralamasında Türkiye’yi Yunanistan ve İtalya izliyor. Fransa’nın ise Alp ve Pirene dağları altında sıkışan fay hatlarına dikkat çekildi.

ŞİDDETLERİ ARTIYOR

Çalışmalara katılan 50 uzmandan Grenoble Joseph-Fourier Üniversitesi sismoloji profesörü Fabrice Cotton, Fransa’da 6’dan şiddetli depremin en son 100 yıl önce meydana geldiğini belirterek, “Avrupa’da hiç görülmemiş büyüklükte depremler olabilir. Daha önce Japonya’daki depremler 7.3’ü geçmiyordu. Oysa 2001’deki deprem 9’u buldu. Geçmişte hiç görmediğimiz şiddette depremler göreceğiz” dedi. Cotton, bugüne kadar nükleer santralların de geleneksel depremler esas alınarak hesaplanarak inşa edildiğine, ancak bu kriterlerin bugün yeterli olmadığına dikkat çekti.

AMAÇ: DÜNYA DEPREM HARİTASI

AB, Türkiye ve Cezayir’in katılımı ile kurulan 4.1 milyon Euro (10 milyon TL) finansmanlı Share programında, 13 ülkeden uzmanlar çalışıyor. Bilim-adamları Avrupa ve dünya ülkeleri ile temasa geçerek bütün dünyanın sismik haritasını çıkarmak için çalışıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
DEPREMİ SİZDEN ÖĞRENECEK DEĞİLİZ :)
Amaç insanları huzursuz kılmak, psikolojik olarak çökertmek harita bahane...
Hiç de katılmıyorum.Burasi 1. derece deprem kuşağı.Bunu da mı inkar ediorsunuz?
anlamadığım bir konu var. nedense hep deprem olan yerleri göstermiş. yani daha önce 7 ve üzeri demrem yaşayan illerimizi göstermişler. bunu araştırmalarına gerek yok ki zaten hergün sallanıyoruz :)
Maalesef 1. derece deprem kuşağıyız. Allah sonumuzu hayır etsin. AKP yandaşlarına toki yaptıracağına , sağlam binalar inşaa ettirsin.
Toki ev dağıtırken parti üyeliği mi istiyor,bunu ispat edemezseniz bir daha hiç bir yerde yorum yazmayın,çünkü sizinki yoruma girmiyor,politikaya giriyor,karalamaya giriyor.
şu toki yorumlarını yazanlara tokiden ev çıksa adiler hemen koşarlar.
137287 plaka, adam zaten burada evleri yandaşlara dağıtıyor imasında bulunmadı, dediği binaları toki yaptırarak toki ve bünyesindeki taşeronlara kazandırıyor. Okuduğunuzu anlıyamıyorsunuz, siyasetten nasıl anlayıptaoy kullanıyorsunuz belli.
iyi işte . tehlike biliniyorsa, çözümü de biliniyor. tedbiri de biliniyor. iş uygulamaya kalıyor. hadi iş başına.
Sinop açıklarında denizin altında geçen tehlikeli bir fay hattı var.görmezden geliniyor.ihsan ketin hocamızın 70'li yıllarda yaptığıtetkikler esas alınarak nükleer santral yapılıyor.
İşe bakın, en tehlikeli ülke Türkiye imiş.Yahudi lobisi telaş yaratacakya, diğer ülkeler için çekingen söylüyor. Ama Türkiye için ise çok riskli diyor. Eğer insanlara böyle zulümler yapılır ise bu küreyi yaratan bir şeyler yapar inşallah.O zaman bunu doğa olayı der geçiştiririz.
Türkiye'nin her yerinde "yapay deprem" yapacaklar, Suriye-uçak olayını bilen Kaos Örümcek Ağı filminde de seçimden önce depremler oluyordu, filmde özellikle İstanbul ve İzmir'de milyonlarca kişi hayatını kaybediyor, HAARP deprem makinesinin sitesi uzun zamandır kapalı, çok büyük depremler için hazırlık yapıyorlar, EYLÜL ayı Türkiye için kabus olabilir, herkes hazırlansın, 17 Ağustos'u da Van Depremlerini de bunlar yaptı, bu haberle bilinçaltı oluşturmaya çalışıyorlar, yarın depremler olunca biz uyarmıştık, bu zaten normal birşeydi diyecekler, millet de bunu yiicek, tepki göstermiycek.
Bilime her zaman saygılıyız ama bu haritanın bu şekilde gösterilmesinde sadece bilim değil TÜRK VE TÜRKİYE düşmanlığının getirdiği psikolojik harekat var. Kaza ve kadere iman eden milletimiz sadece tedbirini alsın yapılarını güvenli yapsın gerisi yüce ALLAH 'ın bileceği iştir, işinize bakın hele ki bu ülkedeki medyanın haberlerini iki sefer düşünün yada hiç kale almayın zira bunların çoğu bu ülkeye hizmet etmiyor....
sözde bilim adamları denilen kişiler Türkiye üzerindeki oyunların maşalarıdır. Türkiye nin adını karalamak, antisempati uyandırmak için böyle yapıyorlardır. hem onlar tehlike deseler ne olacak nemeseler ne olacak ki. Allah büyüktür. yüzyıllardır onların uyarılarıyla mı yaşıyoruz ki. sıkıyorsa depremi engellesinler hadi.
BİR HAARP TEKNOLOJİSİ DENEYİNE DAHA ZEMİN HAZIRLIĞI OLMASIN BU MUHABBET. ZATEN DEPREM ÜLKESİYDİNİZ DE BAHANESİ OLUR.
AB ŞİMDİ BİR KRİTER DAHA KOYARSA ŞAŞMAYIN! "TÜRKİYENİN TAM ÜYELİĞİ İÇİN DEBREM RİSKİNİ DÜŞÜRMESİ LÂZIM!::" BABACANIN İŞİ ZOR!..
Biz bunu 40 yıl önce ilkokulda öğrenmiştik. Yine birileri bir kovan buldu çomak sokacak herhalde. Ne kadar güzel diye seviniyorlardır. Etnik köken ayrımı ile böl,parçala,yoket politikasını ortak yürütenler ve halen canım TÜRKİYE'mi istedikleri kıvama getiremeyenler kısmen fay hatlarından da yardım bekleyecekler herhalde. Zamanında YUNANİSTAN yok olmuş şimdi TÜRKİYE'den sonra. Dalgamı geçiyorsunuz, deprem kuşağımı seçiyorsunuz....
Diğer Haberler