HABER

Soğukta birkaç kat ve hafif giysiler giyin

BURSA (İHA) - Kar fırtınası, tipi ve donma olaylarına karşı tek bir kat, ağır ve kalın giysi yerine birkaç kat, bol, hafif, sıcak tutan giysiler giyilmesini öneren uzmanlar, vücudunda donma belirtileri görülen kişiler için acilen tıbbi yardım istenmesi gereğine dikkati çekiyor.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'nün internet sitesinden alınan bilgiye göre, evlerin çevresindeki yürünen alanlarda oluşacak buzlanmaları gidermek maksadıyla kaya tuzu, yürüme yolları oluşturmak için de kum bulundurulması gerekiyor. Kar fırtınası sırasında radyo ve televizyondan hava raporları ve acil durum haberlerinin dinlenilmesi de büyük önem taşıyor. Uzmanlar, tek bir kat, ağır ve kalın giysi yerine, birkaç kat bol, hafif, sıcak tutan giysiler giyilmesini tavsiye ediyor. Eldiven yerine baş parmaklı torba eldiven giyilmesi de bir diğer öneri.

Fazla hareketten kaçınılması gerektiğini belirten uzmanlar, "Vücudunuzda hipotermi (düşük ısı) belirtileri var mı, takip edin? Eğer bu bulgular var ise acilen tıbbi yardım isteyin. Isınmak için yakıtınızı idareli kullanın. Eviniz normalden biraz daha serin olabilir. Karozenli ısıtıcılarınızı dışarıda doldurun, yanıcı maddelerden 1 metre uzak olmasını sağlayın. Herhangi bir yere gitmeniz gerekiyorsa, kitle ulaşım araçlarını kullanın" diyor.

Uzmanların, kar fırtınası sırasında araçta bulunanlara önerileri ise şöyle:
"Aracınızı kenara çekin ve dörtlü flaşörlerinizi açın. Radyo antenine, tehlike bildiren bayrak asın. Aracınızın motorunu saat başı 10 dakika çalıştırıp ısıtın. Motor çalışırken pencereyi az miktarda açın, egzoz borusunun karla tıkanmasını engelleyin. Vücut ısınızı korumak için hareket edin. Biraraya gelip ısınmaya çalışın. Sırayla uyuyun. Araç aküsünün boşalmamasına dikkat edin. Tenha veya kırsal alanda kar fırtınasına yakalandıysanız, kar üzerine geniş bir giysi yayın. Böylece kurtarma görevlilerinin sizi görmesi kolaylaşır. Kar fırtınası geçince, arabanızdan çıkıp biraz yürümeniz gerekir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler