HABER

Son Dakika: Bilim Kurulu toplantısı sona erdi! Bakan Koca en riskli grubu açıklayıp uyardı

Son dakika haberine göre, Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kritik toplantının ardından yazılı bir açıklama yayınladı. Bakan Koca açıklamasında vakaların yaşlara göre dağılımı ve en riskli grubu da duyurdu. İşte tüm detaylar...

Son Dakika: Bilim Kurulu toplantısı sona erdi! Bakan Koca en riskli grubu açıklayıp uyardı

Son dakika: Kritik Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Bakan Koca Bilim Kurulunda alınan kararları yaptığı yazılı açıklamayla duyurdu. Bakan Koca açıklamasında 65 yaş üstü vatandaşların risk altında olduğunu belirterek, "65 yaş üzeri büyüklerimizi korumak için azami hassasiyet gösterilmelidir." ifadelerini kullandı. "Günlük vaka sayılarının halen yarısı İstanbul kaynaklıdır." açıklamasında bulunan Bakan Koca, vakaların yaşlara göre dağılımını da paylaştı.

VAKALARIN YAŞLARA GÖRE DAĞILIMI

İşte Bilim Kurulu toplantısı sonrası yapılan yazılı açıklama:

Günlük vaka sayılarının halen yarısı İstanbul kaynaklıdır. Ülkemizde son bir haftada görülen vakaların %13’ü 12-19 yaş aralığında, %34’ü 20-34 yaş aralığında, %29’u 35-49 yaş aralığında, %16’sı 50-64 yaş aralığında ve %8’i 65 yaş üzerindedir. Aktif vakaların %1.45’i hastaneye yatmış, binde 3’ü yoğun bakıma girmiş ve onbinde 1’i entübe edilmiştir. Ancak 65 yaş üzeri aktif vakaların ise %10.11’i hastaneye yatmış, %3.11’i yoğun bakıma girmiş ve %0.99’u entübe edilmiştir.

"EN RİSKLİ GRUP 65 YAŞ VE ÜZERİ"

Salgının başından bu yana halen en riskli grubumuz 65 yaş üzeri büyüklerimizdir. Bilim kurulumuz, aşı programının etkin şekilde sürdürülmesi ve teşvik edici tedbirlerin alınmasını şiddetle önermektedir. Küresel salgının ulaştığı nokta ve hastalığın yayılma hızı dikkate alındığında maske kullanımı, sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına dikkat edilmesinin önemi daha çok artmıştır. Hastalığa teşhis konması için altın standart olan PCR testlerinin ulaşım kolaylığının sürdürülebilir şekilde devam etmesi önerilmektedir.

Bilim Kurulumuzun görüşleri de dikkate alınarak Bakanlığımız aşağıda maddeler halinde alınan tedbir ve prensip kararları alınmıştır.

  1. Aşı olmuş vatandaşlarımızın karantinaya alınmaması kararının uygulanmasına devam edilecektir.

"HER VATANDAŞIMIZ TEDBİRLERE UYARAK ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALIDIR"

  1. Omicron varyantının hastaneye yatışlara etkisinin önceki varyantlar ile kıyaslandığında önemli ölçüde daha az gerçekleştiği güncel verilerle de teyit edilmiştir. Ancak vaka sayılarının artışının çok yüksek olması durumunda oran düşük olsa da sınırsız olmayan sağlık kapasitesini zorlayabilecektir. Bu ihtimali dikkate alarak tedbirlerin uygulanmasında azami hassasiyet gösterilmelidir. Sorumlu her vatandaşımız tedbirlere uyarak üzerine düşeni yapmalıdır.

  2. Alınan tedbirlerin ve kaldırılan kısıtlamaların etkisinin ölçülmesine yönelik pilot çalışmalar ile planlı taramalar yapılmasına karar verilmiştir. Buna göre hastalığın bulaşma alanlarında yaşanan riskler varsa özel tedbirler alınmasına karar verilmiştir.

  3. Hatırlatma dozu aşılarının uygulanmasında hassasiyet gösterilmesinin omicron varyantına karşı önemli bir tedbir olduğu unutulmamalıdır.

65 YAŞ ÜZERİ VATANDAŞLARA UYARI

  1. Vakalar, hastaneye yatanların yaş grupları dikkate alınarak değerlendirildiğinde 65 yaş üzeri büyüklerimizin risk altında olduğunu göstermektedir. 65 yaş üzeri büyüklerimizi korumak için azami hassasiyet gösterilmelidir. 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın hatırlatma dozunun uygulanması son derece önemlidir.

  2. Omicron varyantının yayılma hızının yüksekliği dikkate alınarak maske kullanımında ısrar edilmelidir. Maske en pratik ve etkili korunma yöntemidir.

1

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler