HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

SON DAKİKA | Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'dan duyurdu: Can kaybı 9 bin 57'ye yükseldi... Ailelere 10 bin TL'lik yardım ve toplu konut mesajı! Vatandaş ile diyaloğu dikkat çekti

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin merkez üssü olan Kahramanmaraş'a geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Hedefimiz 1 yıl içerisinde toplu konutları gerçekleştirmek" dedi. Erdoğan ayrıca her aileye 10 bin TL yardım planladıklarını söyledi. Öte yandan Erdoğan ile bir vatandaşın diyaloğu dikkat çekti.

SON DAKİKA | Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'dan duyurdu: Can kaybı 9 bin 57'ye yükseldi... Ailelere 10 bin TL'lik yardım ve toplu konut mesajı! Vatandaş ile diyaloğu dikkat çekti

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem bölgesine ulaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından incelemelerde bulunmak üzere kente geldi. Kahramanmaraş Havalimanı'nda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve diğer yetkililerden, depremlerin ardından yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi alan Erdoğan, daha sonra 12 Şubat Stadyumu'nda AFAD tarafından kurulan çadır kente geçti.

FDSFDSG

Burada incelemelerini sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremzedelerle bir araya gelerek geçmiş olsun dileğinde bulundu.

3 (1)

Cumhurbaşkanı Erdoğan,incelemelerinin ardından açıklamalarda bulundu.

"BÜTÜN İMKANLARIMIZI SEFERBER ETTİK"

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle;

erer

TOPLU KONUT MESAJI

"Hedefimiz 1 yıl içerisinde 10 ilimizde toplu konutları gerçekleştirmek. Vatandaşımızın asla sokakta kalmasına müsaade etmeyiz.

AA-20230208-30219509-30219508-CUMHURBASKANI_ERDOGAN_KAHRAMANMARASTA

"VATANDAŞLARIMIZI OTELLERE YERLEŞTİRMEYE HAZIRIZ"

Şu anda vatandaşlarımdan Antalya, Alanya, Mersin gibi illerimizde otellerle görüşmelerimizi yaptık ve bu görüşmelerle buralardaki otellerde kalma arzusunu ortaya koyan vatandaşlarımız olursa biz vatandaşlarımızı bu otellere yerleştirmeye hazırız. Çok ciddi sayıda oda kapasitesine ulaştık. Yeme, içme, yatma, her şey o otellerde karşılanacak. Bu adımlarla işimizi çok daha kolaylaştırmış olacak ve deprem bölgelerindeki çalışmalarımız çok daha hızlanacak. Bazı yerlerde ilk etapta havaalanlarında, yollarda sıkıntılarımız oldu. Bugün daha rahatız, yarın daha rahat olacağız, sonra daha da rahat olacağız.

AA-20230208-30219509-30219506-CUMHURBASKANI_ERDOGAN_KAHRAMANMARASTA

"HER AİLEYE 10 BİN TL PLANLADIK"

Şu an itibarıyla Hazine Maliye Bakanlığından bu konuda belli bir bütçeyi ayırmış vaziyetteyiz. İnşallah hasar tespitleriyle her ailemize onları bu süreçte rahatlatacak bu rakamı ki bunu inşallah 10 bin olarak planladık. 10 biner lira bu ailelere bizler şu anda hükümet olarak ulaştıracağız. "

GFHFH

image (24)

HATAY'DAN MESAJLAR VERDİ: 71 VİLAYETTEN YARDIM KONVOYLARI ÇIKARTILDI

Erdoğan daha sonra ise Hatay'a geçerek burada açıklamalarda bulundu. Depremle ilgili mesajlarında Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

  • Depremin etkilediği 10 şehrimizdeki vatandaşlarımızın tamamına geçmiş olsun diyorum. Yaklaşık 13,5 milyon insanımızın yaşadığı, 500 km çapında etkili olan bir depremin yol açtığı yıkımın büyüklüğü ve yaygınlığına bir de hava şartlarının zorluğu eklendi. Sayıları 60 bini bulan akredite kişi arama-kurtarmadan yardım faaliyetlerine kadar her konuda canla başla çalışıyor. 71 vilayetin tamamından deprem bölgesindeki illerimize yardım konvoyları çıkartıldı. On binlerce insan deprem bölgesindeki vatandaşlarımıza destek olmak için yollara düştü.

erdoğan6 (1)

"OHAL KARARI ALARAK SÜRECİ HIZLANDIRDIK"

  • Elbette eksiklik var. Böylesine büyük bir felakete hazırlıklı olabilmek mümkün değildir. Çalışmaların daha etkin yürütülebilmesi için deprem alanını afet bölgesi ilan ettik. Ayrıca 10 ilimizi kapsayan OHAL kararı alarak süreci hızlandırdık.

"MAKAMIMIN SORUMLULUĞU OLMASA BÖYLE KONUŞMAM"

  • Bir şeyi vurgulamak istiyorum. Bu dönem bir birlik, beraberlik dönemi. Böyle bir dönemde basit siyasi çıkar uğruna çirkefçe olumsuz kampanyalar yürütülmesini hazmedemiyorum. Bunun yanında da üzerimde bulunan makamın sorumluluğu olmamış olsa böyle konuşmam, çok daha farklı konuşurum.

erdoğan

"KONUT YAPIMINI HIZLANDIRACAĞIZ"

  • 1 yıl içerisinde tüm felaketzedelerimizin konutlarını, talimatı verdim, TOKİ'nin yönetimindeki tüm müteahhiat firmaları devreye sokmak suretiyle hem enkaz kaldırmaları hızlandıracağız, bir taraftan da konut yapımını hızlandıracağız. 1 yıl içerisinde hedefimiz Malatya, Elazığ, Bingöl, Van'da olduğu gibi ilçelere varıncaya kadar yapacağız inşallah.

erdoğan6

'ASKER, JANDARMA' İDDİALARINA ÇOK SERT TEPKİ

  • Bazı haysiyetsiz, namussuz kişiler bununla ilgili kampanya yaparak 'Biz asker, jandarma, polis göremedik' gibi yalan yanlış iftiralar atıyorlar. Bizim askerimiz şereflidir, polisimiz şereflidir, jandarmamız şereflidir. Ama bu şerefsizlerin ağzına biz onları meze yaptırmayız. Bunu da herkesin bilmesi lazım.

1 (12)

DİKKAT ÇEKEN DİYALOG

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir vatandaşla diyaloğu dikkat çekti. Erdoğan, vatandaşla konuşmasında “Olanlar hep oldu, bunlar kader planının içerisinde olan şeyler” ifadelerini kullandı.

1

1

image (1)


Youtube


En Çok Aranan Haberler