HABER

Son Dakika: Dışişleri Bakanlığından ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimini ortaklık programına dahil etmesine kınama

Son dakika haberi: Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamayla ABD'nin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimini, ABD Savunma Bakanlığı Ulusal Muhafızlar Bürosu Eyalet Ortaklığı Programına dahil etmesinin şiddetle kınandığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada "İki hafta önce GKRY'ne yönelik silah ambargosunu kaldıran ABD'nin bu yeni adımının bizim açımızdan hiçbir gerekçeyle izahı mümkün değildir" ifadeleri kullanıldı. İşte son dakika gelişmesinin detayları...

Son Dakika: Dışişleri Bakanlığından ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimini ortaklık programına dahil etmesine kınama

Son dakika haberi: Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "ABD'nin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimini, ABD Savunma Bakanlığı Ulusal Muhafızlar Bürosu Eyalet Ortaklığı Programına dahil etmesini şiddetle kınıyoruz" denildi.

İŞTE O AÇIKLAMA

Gün içinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı tarafından konu hakkında yapılan açıklamanın desteklendiği kaydedilen açıklamada, iki hafta önce GKRY'ye yönelik silah ambargosunu kaldıran ABD'nin bu yeni adımının Türkiye açısından hiçbir gerekçeyle izahının mümkün olmadığının altı çizildi.

Açıklamada, "ABD bu adımıyla, Ada'daki iki taraf arasında dengeyi bozmanın da ötesine geçerek, bizzat taraf tutar hale gelmiştir. ABD, bu tür adımlarla Kıbrıs meselesinin adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme kavuşturulması sürecinde yapıcı rol oynama imkanını da kaybetmektedir." ifadelerine yer verildi.

Türkiye'nin garantör sıfatına vurgu yapılan açıklamada, Kıbrıs Türk halkının güvenliğini sağlamak üzere gereken her türlü adımın atılmaya devam edileceği belirtildi.

FeKATNJXwAA-4_z

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler