HABER

Son Dakika: Erdoğan-Biden görüşmesi sona erdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden'ın İtalya'nın başkenti Roma'daki görüşmesi sona erdi. Saat 12.17'de başlayan toplantı 1 saat 5 dakika sürdü. Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Erdoğan ve Biden görüşmesinin pozitif bir atmosferde gerçekleştiği, ikili ilişkiler ve bölgesel konuların ele alındığı belirtildi.

Son Dakika: Erdoğan-Biden görüşmesi sona erdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Roma'daki G20 Liderler Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Biden ile görüşmesi TSİ 12.17'de başladı.
Glasgow'da yapılması planlanan ve 20-25 dakika sürmesi öngörülen toplantı 1 saat 5 dakika sürdü.

ORTAK MEKANİZMA KURULMASI KONUSUNDA MUTABIK KALINDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Biden ile görüşmesinde iki ülke ilişkilerini güçlendirmek ve geliştirmek için ortak mekanizma kurulması konusunda mutabık kalındığı bildirildi.

İki liderin görüşmesinde ikili ticaret hacminin artırılması yönündeki ortak perspektif doğrultusunda atılacak adımlar ele alındı.

NATO ittifakı ve stratejik ortaklık zeminine vurgu yapılan Erdoğan-Biden görüşmesinde iklim değişikliği konusunda karşılıklı atılan adımlardan duyulan memnuniyet de dile getirildi.

TÜRKİYE VE ABD'DEN ART ARDA AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Erdoğan ve Biden görüşmesinin pozitif bir atmosferde gerçekleştiği, ikili ilişkiler ve bölgesel konuların ele alındığı belirtildi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden’ın görüşmesine ilişkin şu ifadelere yer verildi:

“Biden, yapıcı ilişkileri sürdürme, işbirliği alanlarını genişletme ve fikir ayrılıklarını etkin bir şekilde yönetme arzusunun altını çizdi. Biden, Türkiye'nin Afganistan'daki NATO misyonuna yaklaşık yirmi yıldır yaptığı katkılardan dolayı takdirini dile getirdi. Liderler, Suriye'deki siyasi süreci, Afganlara insani yardımın ulaştırılmasını, Libya'daki seçimleri, Doğu Akdeniz'deki durumu ve Güney Kafkasya'daki diplomatik çabaları ele aldı.”

"İYİ BİR GÖRÜŞME YAPMAYI PLANLIYORUZ"

Görüşme öncesi fotoğraf çekimi sırasında ABD'li bir gazetecinin "Türkiye'ye F-16'ları vermeyi planlıyor musunuz?" sorusuna, ABD Başkanı Biden, "İyi bir görüşme yapmayı planlıyoruz" yanıtını verdi.

ZİRVEDE DİKKAT ÇEKEN KARE

Zirvede iki lidere, dışişleri bakanlarının da eşlik etmesi dikkat çekti.

4

İki liderin ilk kez yüz yüze geldiği 14 Haziran'daki NATO zirvesinde baş başa yapılan toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sadece tercümanı Merve Kavakçı'nın kızı Fatma Gülham Abushanab eşlik etmişti.

8


Geri Dön