HABER

Son dakika haberi: İstanbul'da karla mücadele! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu basiretsizliktir

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV ve Star TV özel yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İstanbul'daki yoğun kar yağışı sonrasında yaşananlarla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tuzlanmayan yollarda araçlar kilometrelerce kuyruk oluşturuyorsa bunun sorumlusu vardır. Bunu yapmayanlar belli. Bu tam anlamıyla bir basiretsizliktir." ifadelerini kullandı.

Son dakika haberi: İstanbul'da karla mücadele! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu basiretsizliktir

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV ve Star TV özel yayınında, Ukrayna ve Rusya arasındaki kriz, Kur Korumalı Mevduat Sistemi, İstanbul'da ve Türkiye genelindeki yoğun kar yağışı ve gündeme dair çok fazla konuda değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Bu kar yağışını ben doğrusu bir bereket olarak görüyorum. Zira kuraklıkların ülkemizde ciddi manada topraklarımızı tehdit ettiği dönemleri geride bıraktık. Tüm tarımda yaşadığımız sıkıntılar ortada yağmur yağmur diyerek bekledik.

"İSTANBUL'A YAKIŞMAYACAK GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI"

Karın sebep olduğu özellikle ulaşım sıkıntılarına karşı gerekli önlemi almak elimizde. Ancak son kar yağışının etkileri karşısında malesef özellikle İstanbul'a yakışmayacak görüntüler ortaya çıktı.

"BU TAM ANLAMIYLA BİR BASİRETSİZLİKTİR"

İstanbul'da belediye başkanlığı yapmış birisiyim. Tuzlanmayan yollarda araçlar kilometrelerce kuyruk oluşturuyorsa bunun sorumlusu vardır. Bunu yapmayanlar belli. Bu tam anlamıyla bir basiretsizliktir.

"GECE 3'E KADAR İŞİ TAKİP ETTİM"

Ne yazık ki daha önceki uygulamaları devam ettiremeyen bir yönetim mevcut. Karayolları Genel Müdürlüğümüz, Meteoroloji ile irtibatlı olarak sorumluluğunda bulunan yol hatlarında gerekli önlemleri aldılar. Çalışmalar yurt genelinde 446 karla mücadele merkezinde gerçekleşiyor. Ben mesela gece 3'e kadar işi takip ettim. Sürekli arkadaşlarımla irtibatta oldum. Biz, İstanbul'umuzu kaderine terk edemeyiz.

1

"SİZ İŞ YAPMAK İSTEDİKTEN SONRA CUMHURBAŞKANI SİZİ ENGELLEYEMEZ"

Bütçe dağılımı adil şekilde yapılmaktadır. Cumhurbaşkanı CHP'li belediyeleri engelliyor iddiası boş bir iddiadır. Siz iş yapmak istedikten sonra sizi Cumhurbaşkanı engelleyemez.

"BUNLARDAN HİZMET BEKLEMEK BEYHUDA BİR BEKLEYİŞ"

İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere muhalefet belediyelerine genel bütçeden aktarılan paylar, 2019'dan bu yana aşağı yukarı 2 kat artırılmıştır. Bunlardan eser ve hizmet beklemek beyhude bir bekleyiştir.

"MARMARAY'I CHP ZİHNİYETİ YÜZÜNDEN GECİKMEYLE BİTİRDİK"

Biz Marmaray'ı 3-4 yıl önce bitirecekken CHP zihniyeti yüzünden gecikmeyle bitirdik.

"2024 YILINA KADAR RABBİM İSTANBUL HALKININ YARDIMCISI OLSUN"

Malesef İBB adete 1990 yılında bizim aldığımız döneme geri dönmüştür. 'Rabim 2024 yılına kadar İstanbul halkının yardımcısı olsun' diyorum.

2

İRAN'IN GAZ AKIŞINI KESİŞİ

Biz İBB değiliz. Bizim İran'a borcumuz yok. Bu iddialar yalandır. Onlar 'Bir arızadan dolayı bu işi 10-15 gün ertelemek durumumuz olacak' dediler. Şu anda İran'da da kış şartları çok sert. 'En kötü şartlarda bir 10 gün esneme yaparsak bu süreci atlatırız.' dediler. BOTAŞ'tan bir ekibimiz orada. Onlarda görüşmelerini yapıyorlar. 10-15 gün içinde bir aksilik olmadığı durumda doğalgaz akışı devam edecek.

ELEKTRİK FATURALARINDAKİ DÜZENLEME

Salgın koşulları nedeniyle alınmış bir tedbir. Dünyada ham madde fiyatlarında yaşanan artışlar nedeniyle enerji fiyatlarında da bir artış meydana geldi. Kömür fiyatların 5 kat, doğalgaz fiyatlarında 10 kat artış söz konusu. Özellikle fiyatlarda subvansiyon mevcuttur. 2021'de vatandaşların elektrik faturalarında yüzde 50, doğal gazda yüzde 75 devletimiz sübvanse ederek karşıladı. Tarifelere yansıtmadı. 2022 yılında da benzer durumlar devam edecek. Kademeli tarife Türkiye'deki hanelerin ortalama elektrik tüketimi hesaplanarak belirlendi. Aylık 150 kw tüketim düşük tarifeden aşanlar ise daha yüksek bir tarifeden hesaplanıyor. Tarife şu elektriğin verimli kullanımını teşvik etmek. Uygulama henüz yeni başladı. Önümüzdeki günlerde kullanım verileri takip edilecek.

MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ KARARLARI

Uyguladığımız akılcı politikalarla kamu maliyesinde ve bankacılık sektöründe ciddi kazanımlar elde ettik. Faiz oranlarında tarihi düşük oranlarını yakalamayı başardık. Son 20 yılda alt yapı yatırımları konusunda önemli mesafeler kat ettik. Ülkemizde iş yapma ortamının geliştirilmesi için devrim niteliğinde adımlar atıldı. Bütün bunlar yeni modelimizin uygulanmasına yönelik uygun zemini hazırladı. Nihai amacımız olan dengeli ve sürdürülebilir büyümeye kesinlikle ulaşacağız. Sürdürebilir büyüme makro dengelerin korunduğu büyümeye işaret ediyor.

Kamu bankaları bu konuda hassas. Vatandaşını yüksek faizle sömürme gayreti içine giremez. Bundan rahatsız olacak özel bankalar biliyorum ama bunu söylemek zorundayım. Tüketim ekonomisine destek vereceksek sömürü yoluyla değil. Siz böyle yaparsanız gideceği yer neresi, uygun krediyi veren kamu bankalarıdır. Faizden medet umulmasını doğru bulmuyoruz.

KUR KORUMALI MEVDUAT SİSTEMİ

Muhalefetin 20 yıl içinde hangi yaptığımıza doğru dediği var ki? Böyle bir şey var mı yok. Hele hele şehir hastaneleri konusunda 'Bunun bütçede yeri neresidir' diyen mantığı anlamıyorum. O mantık bu mantığı SSK'nın başındayken hastanelerimizi rezil eden mantıktı. Rahmetli Savaş Ay'ın programında oradaki hastaların konumunu ve kolu kangren olan o yavrunun halini hatırlayın. Bildiğiniz gibi TL cinsinden enstrumanlara güveni artırmak ve mevduatlarını TL'den değerlendiren vatandaşlarımızın kur karşısında mağdur olmamaları için Kur Korumalı Mevduat Sistemi'ni devreye aldık. Şimdi bunu diyenler, ya siz ne zaman bu ülkede iktidar oldunuz ki! 20 yıldır bu ülkeyi biz yönetiyoruz. 'Biz daha önce bunu denemiştik.' Neyi denediniz ya! Siz daha önce göreve mi geldiniz? 20 yıl içerisinde bu işi yapan biziz. Biz denedik. Neticelerini aldık. Neticelerini aldığımız için de tekrar uygulamaya koyduk. Biz önümüzdeki döneme çok iyimser bakıyoruz. Son dönemde döviz kurundaki istikrarlı seyir, bu iyimser bakışımızı destekliyor.

1

UKRAYNA VE RUSYA ARASINDAKİ GERGİNLİK

Her şeyden önce bu gelişmeleri hayırlı bulmamız mümkün değil. Rusya ve Ukrayna arasındaki mevcut gerilimin yeni bir krize dönüşmeden çözülmesini istiyoruz. Bunun için elimizden gelen desteği vermeye hazır olduğumuzu tekrar söylüyorum. Devlet Başkanları Putin ve Zelenskiy'e de bunu ilettim. İki lideri arzu ederlerse ülkemizde bir araya getirerek barış ortamının yeniden tesisine yönelik adım atabiliriz. Bölge istikrarsızlıktan yeteri kadar çekti. Daha fazla daha fazla acı istemiyoruz. İşin bir de Rusya'nın batı dünyası ile yaşadığı ilişkiler durumu da var. Bunlardan da rahatsızız. NATO'nun şu anda kurduğu bir devre var. Bu devrenin başarılı olması en büyük temennimiz. Rusya'nın Ukrayna'ya silahlı bir hamle yapmayacağını temenni ediyorum. Türkiye NATO üyesi olmanın gereklerini yerine getirecek.

SEDEF KABAŞ'IN TUTUKLANMASI

Buradaki hakaret her şeyden önce şahsımla ilgili değil temsil ettiğim makamla ilgili. Biz Cumhurbaşkanlığı makamının ve millet iradesinin izzetini korumakla yükümlüyüz. Bizim bunlara prim vermemiz söz konusu olamaz. Hukuk neyi gerektiriyorsa gereği yapılacaktır. Bunun ifade özgürlüğüyle alakası yoktur.

NECİP HABLEMİTOĞLU SUİKASTİ

Tabi ilk defa bu programda açıklayacağım FETÖ'nun devlet içerisindeki çalışmalarını anlatan Hablemitoğu Köstebek isimli kitabını yayınlayamadan 18 Aralık 2002'de öldürülmüştü. MİT bu suikastin zanlılarından Nuri Gökhan Bozkır'ın izini sürüyordu. Bu şahıs kırmızı bültenle aranıyordu. Kaçtığı yurt dışında verdiği demeçlerde de ülkemiz aleyhinde asılsız iddialarda bulunuyordu. Ukrayna'da saklandığı tespit edildi. Yakalanarak ülkemize getirilmesi konusunda önceki başkanla da Zelenskiy'le de konuştuk. Bu kişi şu anda ülkemiz yargısına hesap veriyor.

Devletimize ve milletimize ihanet eden şebekelerin her zaman oyunlarını bozduk. Güvenlik meseleleri bizim için bir bütündür. Her çeşidinden terör örgütü ve suç şebekesiyle mücadelemizi sürdürüyoruz. Dünyanın neresine giderseniz gidin Türk adaleti önüne gelip hesap vermekten kurtulamayacaksınız.

BIDEN İLE İLİŞKİLER VE F-35 KONUSU

Bir gerçek var ki hepimizin kabul etmesi lazım. Liderler dost kazanmak için vardır. Dost kazanmak için ne kadar başarılı olursanız ülkeniz de o kadar başarılı olur. Bıden ile olan münasebetim Obama dönemine dayanıyor. Benim beklentilerim de doğrusu çok daha farklı idi. Son Roma görüşmemizden sonra yeni gelişmelerin olacağını düşünüyorum. F-16'larla ilgili gerek bakımı, yeni F-16'ların bu alacağımıza karşı verilmesi bu istikamette. Görüşmeler devam ediyor. Yeni büyükelçiye hayırlı olsun dedik. Türkiye-ABD ilişkilerini inşallah olumlu bir noktaya oturturuz.

S-400 tedarikimizin arka planı bizde saklı olan bir anlayıştır. Biz savunmada ne yapacağız, taruzda ne yapacağız bunu bizim bilmemiz lazım. Kendi savunma sistemlerimizi oluştururken herhalde birilerine sormayacağız."

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler