Son dakika Hulusi Akar'dan Fırat'ın doğusuna olası harekatla ilgili flaş açıklama

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesi, ABD ile yapılan heyetler arası görüşmelerin ardından bakanlıkta bir araya geldi. Toplantıda, ABD heyeti ile yapılan görüşmeler değerlendirilirken, Fırat'ın doğusuna yönelik olası harekat da görüşüldü.

Son dakika Hulusi Akar'dan Fırat'ın doğusuna olası harekatla ilgili flaş açıklama

Bakanlık, Bakan Akar'ın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile bir araya geldiği toplantıya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Bakan Akar'ın, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'i pazartesi günü kabul ettiği, görüşmede her iki ülkenin askeri heyetleri tarafından Güvenli Bölge tesisi ile ilgili müşterek çalışmalara devam edilmesi konusunda mutabık kalındığı, bu kapsamda iki ülkenin askeri heyetlerinin Güvenli Bölge ile ilgili bazı toplantılar gerçekleştirdiği hatırlatıldı.

GÖRÜŞMELER DEĞERLENDİRİLDİ

Açıklamaya göre; Bakan Akar'ın, TSK'nın komuta kademesi ile bir araya geldiği toplantıda hem bu görüşmeler değerlendirildi hem de Fırat'ın doğusundaki terör hedeflerine yönelik olası askeri harekat masaya yatırıldı. Toplantıda, ABD Başkanı Donald Trump'ın gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerekse ABD'li senatörlerle görüşmelerinde F-35 konusundaki olumlu tutumundan duyulan memnuniyetin yanı sıra, sürecin olumlu sonuçlanmasına yönelik beklenti ifade edildi. ABD'den tedarik edilecek 100 Boeing yolcu uçağının da Türkiye ve ABD arasındaki stratejik ortaklığın güzel bir örneği olduğu belirtildi.

F-35 BEKLENTİSİ

Ayrıca, F-35 projesine ilişkin ABD'nin mevcut yaklaşımından vazgeçmesinin ve iki ülke arasındaki ilişkilere zarar verebilecek adımlarından kaçınmasını beklemenin stratejik ortak olarak Türkiye'nin hakkı olduğu vurgulandı. Aksi bir durumda ise Türkiye'nin yeni arayışlara girmesinin doğal olacağı belirtildi. Türkiye'nin S-400 tedariki konusundaki kararlılığının herkes tarafından bir kez daha görüldüğünün belirtildiği toplantıda, F-35 projesinin de kendi yolunda ilerlemesi gerektiği, projenin diğer ortak ülkelerinin de Türkiye'nin ortaklıktan çıkarılması konusunda bazı endişeler taşıdıklarının değerlendirildiği ifade edildi.

'GEREKİRSE İNİSİYATİF KULLANACAĞIMIZI VURGULADIK'

Kritik toplantıda Bakan Akar konuya ilişkin, "ABD ile yapılan görüşmelerde, Türkiye'nin tüm görüşleri bir kez daha muhataplarına iletildi. Bütün görüşlerimizi, tekliflerimizi gelen heyete ilettik. Bunları inceleyip cevaplarını derhal vermelerini bekliyoruz. Bir gecikmeye tahammülümüz olmadığını, gerekirse inisiyatifimizi kullanacağımızı kendilerine bir defa daha vurguladık" açıklamasını yaptı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 23 yorum
kimileri devletin bekası ülkenin güvenliği adına canla başla çalışıyor kimileri anıtkabir ziyareti adi altında yok herşey güzel olacak bilmem ne sow yapıyor aradaki fark..
@bogazincocugu34 Ben aşırı hükümet sempatizanı gördüm. fakat sizin gibisine rastlamak güç. Canla başla çalışıyor dediğin adamlar, 17 senedir başımızda. Atatürk 15 senede çağ atlattı bu topluma. Boş konuşmayın Allah aşkına. Bu millet görüyor kimlerin ne yaptığını.
@junge_krieger_1992 Sen de sözde CHP yi savunuyorsun da Atatürkün 15 senede yaptığını bunlar 17 senede yapamadı diyorsun. Ne yani? Atatürk ile bunları sen aynı kefeye mi koyuyorsun? Atatürk sadece chp nin atatürkü değil. Öyle ise yolsuzluk yapan, ihalelere fesat karıştıran chpliler de mi Atatürkçü? Atatürk şimdi aramızda olsaydı hdp ile ittifak mı yapardı? Törör örgütü destekçi siyasilerine eziyet ediliyor, haksızlık ediliyor mu derdi? Yani bir şeyi savunurken, kendi kalenizi yıkıyorsunuz.
terör örgütü olayına girmeye yüzümüz olmasın. Megri Megri Diye dağdan ben indirmedim. BOP Projesinin eş başkanlarından biriyizde demedik. chp yi zerre savunmam. Ben iyiye iyi kötüye kötü diyenlerdenim. S-400 politikası, mükemmel hamle. Tebriğe şayan. Ama terör politikasında lütfen bana chp akp den daha suçlu deme. chp de çöp tartışmasız ama azıcık araştırırsan ülke ekonomisinin bu duruma gelmesinin altındaki etkeni anlarsın!
@aktassa Güzel yaklaşım. Sana şimdi açıklama yapmazsam olmaz. chp yi başındaki adam olduğu sürece savunmam bu bir. Atatürkten öte Fatih Sultan mehmet'i örnek vereyim o halde. 7 dil bilen Fatih'in yolundan gittiğini söylüyorlar. Sen fatih'in adaletinden zerre seziyormusun. sözlerinden %1 inin uygulandığı bir toplum görüyormusun? Sebebini düşün! bu ikincisiydi. Yolsuzluk konusuna bakıcak olursak, bu Devletin başına kim geldiyse yolsuzluk yapmıştır hemfikiriz. Aradaki farkı belirtmekte fayda. Hiç biri elde olan toprak ve kurumu satıp, elin italyasında mahalle almadı. Bu hükümetle ilk oldu bunlar
@junge_krieger_1992 hdp'nin sizin chp'lilere öğrettiği klişe sloganlarla geliyorsun, sonra ben chp'li değilim bıdıbıdı.
@sprglvs28 Benim vergimle, buzdolabı, makarna, bedava elektriğide zaten ben verdim yıllarca. Doğu bölgesindeki oy oranına akıcak olursak senin desteklediğin parti en çok oy'u alan 2. parti. Şimdi ö dönemdeki pkk lıları kazanmak için, yapılan bu yardımlar, hdp yandaşı yaklaşımların yapıldığı yılları gayet iyi hatırlıyoruz Allah'a şükür. Ama sizler öyle bir Türk adı altında milletsiniz ki, daha 10 yıl öncesini hatırlıyamayan, Sonra bize Fatih Sultan Mehmet'i sözde bildiğini düşünen fakat hiçbirşey bilmeyen. Siz böyle Müslümansınız işte. Utanıyorum. Tiskiniyorum!
mermiler çok pahalıymış, bir daha düşünseniz diyorum, halkın anası ağladı be.
TÜRK ORDUSU ZAFER KAZANACAKSA 12 ADAMIZI ALMALIYIZ HEMEN EGEDE.GEL BU HABERE YORUM YAP ŞİMDİ.BEYLER 1600 TARİKAT VE CEMEATİ TOPLADILAR 30 ÜST GURUP YAPTILARDI ELLERİNEDE ABD NİN BATIN SİLAHLARINITUTUŞDURDULARDI SONUÇ HEZİMET OLDU. ÖLENLER CEHENNEMİ BOYLADILAR....BU 35 BİN KİŞİYEDE YAZIK OLACAK SURİYE TOPRAKLARINDA. SURİYE İRAN RUSYA BÖLGEDE KUŞ UÇURTMAZ UÇURTMAYACAK. ...CANINI SEVEN AKLINI BAŞINA ALIR İNŞALLAH...YORUMLARIMDA CEZA SAHASINA GİRMEK İSTEMEM ASLA.ÖFKEYLE KALKAN ZARARLA OTURUR DİKKAT. ULUSAL DEVLET SURİYE DEVLETİDİR BÖLGEDE.BÖLGENİN ASLANI ESADDIR DİKKAT.NOKTA.İMZA OZAYDİN65...
@ozaydin65 asla demişssinde, ülkesindeki milyonlarca insanın öldürülmesine , milyonlarcasının mülteci olmasına sebep oldu. suçu da batılı ülkelere attı. batılı ülkeler tabiki eşşek bulursa biner..!! önemli olan eşşek olmamak...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler