Son dakika! İmamoğlu'nun iptal ettiği projeyle ilgili Bakan Kurum'dan flaş açıklama

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun iptal ettiği projeyle ilgili, "Haliç'te iptal edilen arıtma tesisini gerekirse bakanlık olarak resen yapacağız" dedi.

Son dakika! İmamoğlu'nun iptal ettiği projeyle ilgili Bakan Kurum'dan flaş açıklama

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İBB'nin iptal ettiği projeyle ilgili bakanlığın devreye girdiğini duyuran Kurum, şu açıklamalarda bulundu...

İBB'NİN İPTAL ETTİĞİ SİLAHTARAĞA İLERİ BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ PROJESİ

Bu konuya ilişkin bakan yardımcımız buna ilişkin teknik cevapları verdi. Şunu ifade etmek isterim. Dünyanın atık su arıtma tesislerine bakışı incelendiğinde, iklim değişikliği dünyanın en önemli problemlerinin başında geliyor. Tüm dünyanın tedbir aldığı süreçte atık su arıtma tesisleriyle alakalı olarak tüm düya ileri biyolojik arıtma tesislerine geçiyor. Ülkemizde atık su tesislerinden yeniden kullanım oranı yüzde 1,2.

"İBB'NİN KARARI TALİHSİZ"

İklim değişiklikleriyle ilgili adımlarımızı atmak durumundayız. İBB Başkanı'nın açıklaması ve aldığı karar talihsiz. Yapmama üzerinden prim yapılıyor. Bu atık su arıtma tesisine neden ihtiyaç var? Atık sular Marmara'ya deşarj ediliyor. Bugünkü arıtma tesislerini biyolojik hale getiremezseniz denizi kurtaramazsınız. Sayın Cumhurbaşkanımıznı sayesinde Haliç yanında gezilebilir, içinde balıkların yüzdüğü bir hale geldi.

Tüm dünya biyolojik arıtmaya geçerken İBB Başkanı çıkıp 'Bu israf projesidir' gibi talihsiz bir açıklama yaptı. Buna müsaade etmeyeceğiz, belediyenin sorumlulukları var. Haliç'in eski haline dönmesine müsaade etmeyeceğiz. Atılması gereken adımları kararlılıkla atacağız. Gerekirse bakanlık olarak gideceğiz resen bu işi yapacağız."

İMAMOĞLU NE DEMİŞTİ?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi projesini iptal ederek "temel atmama" programı düzenlemişti. Prensip olarak büyük çaplı projelerin, ihalelerin süreçlerini bir süreliğine dondurma kararı aldıklarını ifade eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da konuyla ilgili, "Bu tesise ihtiyaç yok. Çünkü var olan 2 tesis yeterli" demişti.

Bakan Kurum'un gündeme ilişkin açıklamaları şöyle:

65 BİN KONUTTA KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLADI

Kentsel dönüşüm çalışmalarına da değinen Bakan Kurum, şunları kaydetti:

"Kentsel dönüşümle ilgili bir strateji ortaya koyduk. 4 ana başlık altında topladık. Bizim ülkemize baktığınızda yılda 23 bin deprem meydana geliyor. 80 bin canımızı kaybettik toplamda. Bu noktada depremin terör kadar tehlikeli olduğuna inanıyorum. Nüfusumuzun yüzde 60'ı deprem bölgesinde yaşıyor. Cumhurbaşkanımız ne olursa olsun kentsel dönüşümü yapacağız demişti. Birçok inşaatımızı depreme hazır hale gelitrdik. 1.5 konutumuz var acil dönüşüm ihtiyacı olan. 5 yıl içinde vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde yerinde ve gönüllü olarak yapacağız diye hedef koyduk.

Düzenleme ile bir kısmını güçlendirme ile bir kısmını yüzde 50'ye kadar faiz desteğiyle yapmak istiyoruz. Bu yıl Türkiye genelinde 65 bin kentsel dönüşümün başlangıcını sağladık. Bizim tarihi eserlerimizi gün yüzüne çıkaracak projeleri yapmaya çalışıyoruz. 65 bin konutun 25 binini İstanbul'da yapıyoruz. Her yıl kararlı bir şekilde projeleri gerçekleştireceğiz. Vatandaşlarımızı depreme hazırlıklı hale getireceğiz."

SOSYAL KONUTTA HEDEF 250 BİN

TOKİ aracılığıyla yapılan 50 bin sosyal konut için başvuru sayısının 638 bine yükseldiğini söyleyen Kurum, şöyle devam etti:

"Mahalle kültürünü yansıtacak projeler olacak. 2 bin 500'ünün inşaatına başlattık. Hedefimiz 250 bin sosyal konut yapmak. Dar gelirliler için yılda 100 bin konut yapacağız. Tüm şehirlerimizde projeler yapmaya gayret gösteriyoruz. 50 bin konutu Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla daha yukarılara çekmek."

LÜKS KONUT VERGİSİ

Lüks konut vergisinde değerleme çalışmalarının yıl sonuna kadar tamamlanacağı bilgisini de veren Bakan Kurum, "5 milyon ve üzeri 150 bin ila 200 bin arası bağımsız bölüm var. Kademeli bir şekilde bir vergilendirme söz konusu olacak" diye konuştu.

KAÇAK YAPILAŞMA İLE MÜCADELE

Kurum, Bodrum ve Karadeniz yaylaları başta olmak üzere kaçak yapılarla mücadelenin devam ettiğini belirterek "Kaçak yapıyla ilgili kararlı bir duruş sergiliyoruz. Doğal güzelliklerimizi korumak zorundayız. Bodrum'da vicdanen herkesi üzen yapılarla mücadelemizi sürdüreceğiz. İmar barışına uymayan yapılara ilişkin kararlı duruşumuz da devam edecek" ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 105 yorum
kimbilir hangi yandasa söz verdiler ki parayı bir şekilde ona verecekler haram olsun
ne biliyorsun yandaş birine verildiğini?ne biliyosun ekremin namuslu biri olduğunu ? sana göre hiçbirşey yapılmasın amozon yerlileri gibi yaşayalım öymemi?
kardesim akil var sa sende ole solemezsin neden versinler parayi vatandasa enayilermi
sizin gibi çevre katliamı yapmıyor doğa için gelecek nesiller için çalışıyor ülkeye iyi şeyler yapılınca hemen 90 derece oluyorsunuz.
@lkocaata Yandaş kayırma arıyorsan işten çıkarılanların yerine yandaşlarını dolduran, araç kiralama ihalesini doğrudan uçağını kullandığı Koç a veren başkanına bak derim. Bu yapılacak iş İstanbul'un ihtiyacı olan bir iş. Cahil cahil konuşmak yerine projenin neden gerekli olduğunu bir araştır belki anlarsın...
Senin başkanın işten kaçmasaydı da yandaş olmayan birine verseydi demezler mi insana?
Trilyonluk vergi borcu silinen bir yandaştır.
@salih_kaya_i5 PARAYI VERMELERİ İÇİN ANA UZUN BİR LİSTE YAPARIM AMA BURAYA SIĞMAZ.SAF OLMA YETER.
@g.sonmez65 AKP YE GEÇEN SİYASETÇİLERİN TAMAMI ,ANA ÖRNEK "BAHÇELİ" ,AKP NİN STEPNESİ OLMADAN DEMEDİĞİNİ BIRAKMIYORDU.BUNLARA SES ETME ,KALK ŞİMDİ NE BİLİYORSUN DİYE FARAZİYE YÜRÜTEREK SUÇ KONDURMAYA NİYETLEN.YAZINDAN ANLAŞILDIĞINA GÖRE SAFLIK AYAKLARI ÇEKİYORSUN AMA ÇOK SAF OLMADIĞIN KURDUĞUN CÜMLELERDEN ANLAŞILIYOR.
Bu ne şimdi amacınız nedir
@tekintas İşten kaçan başkanın yapmadığı projeyi İstanbul için yapmaktır...
@tekintas Yapma yaaaa... Aktrol. İşten kaçmakmış. Ne kadar akıllısınız siz.
ne iyi olur ama ekrem açılır
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler