HABER

SON DAKİKA | Meteoroloji ve uzmanlar uyardı: Beklenen yağışlar geliyor! İstanbul'daki bu ilçeler risk altında, İmamoğlu: Bize ihbar edin

Son dakika haberi: Meteoroloji ve uzmanlardan yapılan uyarılara göre başta İstanbul olmak üzere Marmara, batı ve doğu Karadeniz, ile Akdeniz'in iç kesimlerinden yağışlar bekleniyor. Ayrıca yağışların bazı illerde kuvvetli ve yer yer de şiddetli olması beklenirken; İstanbul Anadolu Yakası'ndaki 5 ilçede de kuvvetli ve şiddetli yağış bekleniyor. Öte yandan İstanbul'da beklenen yağışla ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu bir açıklama yaptı.

Hava durumuyla ilgili gelen son dakika haberlerine göre bugün (11 Ağustos) başta İstanbul olmak üzere birçok ilde yağışlar etkili olacak. Meteoroloji ve uzmanlardan gelen uyarılara göre Marmara'nın doğusu, batı ve doğu Karadeniz ile Akdeniz'in bazı bölümlerinde yağmur etkili olacak. Yağışların, İstanbul'da özellikle Anadolu Yakası'nda 5 ilçede kuvvetli ve yer yer şiddetli olması beklenirken, gece saatlerinde doğru ise etkisini kaybedeceği belirtildi. Ayrıca vatandaşlara da dikkatli olunması gerektiği uyarısı yapıldı.

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da AKOM'da yaptığı konuşmada, çalışmalara ilişkin bilgiler verdi. İşte beklenen yağışlarla ilgili son gelişmeler...

a

METEOROLOJİDEN AÇIKLAMA

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, Ülkemizin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, Akdeniz'in iç kesimleri ve İskenderun Körfezi Çevreleri, Batı Karadeniz (Sinop hariç), Balıkesir, Muğla, Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Ardahan çevreleri ile Denizli'nin güney ve doğu ilçelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

aa

Yağışların, İstanbul, Yalova, Bartın, Isparta ve Burdur çevreleri ile Muğla ve Antalya'nın iç kesimleri, Denizli'nin güney ve doğu ilçelerinde çevrelerinde kuvvetli, İstanbul'un Anadolu Yakası, Kocaeli, Sakarya, Düzce ve Zonguldak, çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor.

aaa

İMAMOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da etkili olması beklenen yağışlarla ilgili teyakkuzda olduklarını ifade etti. Yapılan ve yapılacak çalışmalara ilişkin AKOM'da konuşan İmamoğlu şunları söyledi:

"Kurumumuz bu hafta başından beri teyakkuzda. Açıkçası sabah saatlerinden itibaren kontrolü buradan yönetiyoruz. 4 bin 625 personelimiz sahada. Dünkü etkili yağışta kayda değer, vatandaşlarımızı mağdur edecek bir durum yaşanmadı. Bu sabah itibarıyla Boğaz hattında yoğun bir yağış bekleniyordu. Henüz öyle bir yağış gerçekleşmedi. Meteoroloji uzmanı arkadaşlarımızın bize verdiği bilgiye göre yağış İstanbul'un Anadolu kısmına kaymış durumda. Arkadaşlarımızın tamamı sahada. Farklı tedbirleri alarak bir hareketlilik yaşatıyoruz. Biz 2,5 yıla yakındır İstanbul'un alt yapı ile ilgili sorun kısmını çözmüşüz diyebiliriz.

sgfgj

"BİZE İHBAR EDİN"

Ancak anlık yağışlarda sıkıntı yaşanabiliyor. Dikkat edilmesi gereken durumu vatandaşlarımızla paylaşmak isteriz. İstanbul'da yağmur kanalları, mazgallar gibi altyapı ile ilgili kontrol hatlarımıza bazı vatandaşlarımızın atıklarını, araçlarını bu kanallara bıraktığını tespit edip cezalar yazıyoruz. Bu konuda yapılanları vatandaşlarımızın hassasiyetle bize ihbar etmesini istiyoruz. Bunların yapılmaması gerekiyor."

ORHAN ŞEN'DEN İSTANBULLULARA UYARI

Beklenen yağışlara ilişkin uyarılarda bulunan Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbul'a dikkat çekti. CNN Türk'te açıklamalar yapan ve özellikle 5 ilçenin risk altında olduğunu ifade eden Şen, "Bugün Anadolu Yakası'nda çok kuvvetli yağış gözüküyor. Bu yağış su baskınlarına neden olabilir. Bu yağmur yarın 09.00-10.00 civarında başlar ve 14.00'e kadar aralıklarla şiddetli oldu. Şile, Beykoz, Kadıköy, Kartal, Maltepe risk halinde yarın. Şile-Ağva arasında dereler var. O derelerde taşmalar olabilir." dedi.

jrk

HAVA SICAKLIĞI

Ülkemizin doğu kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde, diğer kesimlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR

Genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Marmara'nın batısı ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (50-70 km/sa) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların, İstanbul, Yalova, Bartın, Isparta ve Burdur çevreleri ile Muğla ve Antalya'nın iç kesimleri, Denizli'nin güney ve doğu ilçelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), İstanbul'un Anadolu Yakası, Kocaeli, Sakarya, Düzce ve Zonguldak çevrelerinde çok kuvvetli (51-75 kg/m2) ve yer yer şiddetli (75 kg/m2 üzeri) olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI

Rüzgarın, Marmara’nın batısı ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden yer yer kuvvetli (40-70 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler