Son dakika: Trump duyurdu! Türkiye'ye uygulanan tüm yaptırımlar kaldırıldı

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin operasyonu bağlamında getirilen yaptırımların kaldırılması için talimat verdiğini açıkladı. Trump'ın bu talimatının ardından ABD Hazine Bakanlığı da 14 Ekim'de Türkiye'ye getirilen yaptırımların resmen kaldırıldığını duyurdu.

Trump, Beyaz Saray'da, Türkiye ile ABD arasında Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik varılan ve dün sona eren "Barış Pınarı Harekatı'na 120 saatliğine ara verilmesi"ne ilişkin anlaşma konusunda açıklamalarda bulundu.

Anlaşmanın ardından Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı durdurduğunu hatırlatan Trump, "Türkiye'ye 14 Ekim'de getirilen yaptırımların kaldırılması için Hazine Bakanlığına talimat verdim." dedi. Trump, Suriye-Türkiye sınırındaki ateşkesin korunduğunu ve kalıcı hale getirildiğini vurgulayarak, "20 millik (yaklaşık 32 kilometre) güvenli bölge oluşturuldu." diye konuştu.

Türkiye ve Suriye sınırındaki son duruma ilişkin Trump, "Bu sabah Türkiye hükümeti, benim yönetimimi Suriye'deki mücadeleleri ve operasyonlarını durdukları yönünde bilgilendirdi." ifadesini kullandı.

Trump, "Şu anda bölgedeki ülkeler, Türkiye-Suriye sınırındaki polislik faaliyetlerine yardım etmek için tüm sorumluluğu üstlenmeli. Diğer ülkelerin de bu bölgeye dahil olmalarını istiyoruz. Petrolü güvence altına aldık bu nedenle de az miktarda ABD askeri, petrol olan alanlarda kalacak." dedi.

"BIRAKIN BU KANLI KUMLARDA BAŞKALARI SAVAŞSIN"

ABD'nin Suriye'de kalması gereken süreden çok daha uzun süre kaldığını vurgulayan Trump, "Bırakın bu kanlı kumlarda başkaları savaşsın." şeklinde konuştu.

Trump, Türkiye'nin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmemesi durumunda, yeniden yaptırım getirebileceklerini kaydederek, "Türkiye'den DEAŞ tutuklularına ilişkin sözlerini yerine getirmesini bekliyoruz." diye konuştu.

Trump, ayrıca Avrupa ülkelerine de DEAŞ mensubu kendi vatandaşlarını alması çağrısında bulundu.

ABD'nin Suriye'de DEAŞ'ı yendiğini belirten Trump, "Şimdi Türkiye, Suriye ve bölgedeki diğer ülkeler DEAŞ'ın tekrar toprak kazanmaması için çalışmalı." dedi.

TRUMP'TAN "TÜRKİYE'YE ASKERİ KARŞILIK" ÇAĞRILARINA RET

Trump, bazı siyasi yorumcuların Türkiye'nin operasyonu sonrasında kendisine yeni bir askeri adım atması için çağrıda bulunduğunu kaydederek, "Hiç sanmıyorum. Bu tür bir askeri adım, Cumhurbaşkanı Erdoğan da dahil olmak üzere çok iyi bir ilişki kurduğumuz NATO müttefiki Türkiye'ye karşı on binlerce askeri sahaya sürmemiz anlamına gelirdi. Buna katılmıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Kendisine Suriye'de Türkiye'ye karşı adım atması çağrısı yapanların tam da ABD'yi Orta Doğu'daki "sorunlar yumağına" soktuğunu vurgulayan Trump, "Sadece konuşuyorlar, iş yaptıkları yok. Orta Doğu'da bu kadim çatışmalar arasında ne kadar Amerikan askerinin ölmesi gerekiyor?" şeklinde konuştu.

Trump, ABD'nin Orta Doğu'ya yönelik "müdahaleci" politikalarının artık geride kaldığını, kendisinin farklı bir yol izleyeceğini ve bunun da Amerika'nın zaferine giden yol olduğunu dile getirdi. ABD'nin Orta Doğu'da yeni bir "pahalı savaşa" girmekten kaçındığını kaydeden Trump, bu konuda doğru bir karar verdiğine inandığını vurguladı.

"OBAMA SÖZLERİNİ YERİNE GETİRMEDİ"

Trump şöyle konuştu:

"Önceki yönetim (Obama yönetimi) Esed gitmeli dedi. Bu sonuca kolaylıkla ulaşabilirlerdi ama ulaşmadılar. Onun yerine çok güçlü kırmızı çizgilerden bahsettiler, hani hepinizin hatırladığı kuma yazılan şu kırmızı çizgiler. Sonra orada çocuklar kimyasal gazla öldürüldüler ve onlar (Obama yönetimi) sözlerini yerine getirecek hiçbir şey yapmadı. Sonra yeniden çocuklar öldürüldü ve ben 58 Tomahawk füzesiyle vaadimi yerine getirdim. 8 yıllık rejim değişikliği arayışının sonunda hala Suriye'de askerlerimiz vardı. Orta Doğu'daki savaşlara 8 trilyon dolar harcadık. Tüm bu çatışmaların öncesine göre bugün Orta Doğu daha güvensiz ve istikrarsız."

TRUMP'TAN ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da teşekkür ederek, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çok iyi bir ilişkimiz var. Ülkesini çok seven bir lider. Ülkesi için doğru olan şeyi yaptı. Çok yakın zamanda kendisiyle görüşeceğiz." dedi.

Donald Trump, "(YPG/PKK terör örgütü elebaşlarından Mazlum Kobani kod adlı Ferhat Abdi Şahin) General Mazlum'a anlayışı için teşekkür ediyorum. Ancak bu sayede on binlerce Kürt'ün hayatı kurtuldu, hem de çok kısa bir süre içinde." ifadelerini kullandı.

RESMEN KALDIRILDI

Trump'ın talimatının ardından ABD Hazine Bakanlığı 14 Ekim'de Türkiye'ye getirilen yaptırımların resmen kaldırıldığını duyurdu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 48 yorum
Kim ne derse desin son yıllardaki en iyi dış politika açık ve net reis oprasyunun hedefi neyse masada tümünü aldı savaşmadan yaptrımın bilmem ne hikaye oldu reis bu sporu yapıyor
@can_ulugercek_1980 Gemileri oyuncakları alırım oğlanın elinde demiş Sarı kafa... Fena yerden yakalamış...
@can_ulugercek_1980 reisiniz mal varlığı yakıkoooooo
@can_ulugercek_1980 @can_ulugercek_1980 Bir çuval inciri döküp yere saçsan,sonra da yarısını geri toplasan bu başarımıdır?Şunu demek istiyorum. Esada karşı kalkışma olduğunda Türkiye duruma müdahil olup muhalifleri desteklememiş olsa, Suriyenin toprak bütünlüğüne saygılıyız olayların yatışmasını diliyoruz mahfilinden açıklamalar yapmış olsa zaten Esed kalkışmayı 3 ay içinde bastıracağını belirtmişti. Suriyede olaylar büyüdü terör örgütleri o bölgeleri mesken tuttu milyonlarca mülteci bize sığındı.sonuçta maddi manevi en büyük zararı biz gördük.Ayrıca daha birkaç sene önce ypglileri alkışlarla
helal kardeş.. birileride hasedinden çatır çatır çatlıyor. bırak çatlasınlar
ölen sililler ve askerlerimiz ne olacak bu ucuz siyaset yüzünden Türkiyenin düştüğü hali görmüyorsun bide taktir ediyorsunuzya şaşıyorum bir süleyman şah türbesine bile sahip çıkamayan mehmetçiğin başına çuval geçirildiğinde sesi bile çıkmayan Tramp efendinin tehtit ve rezil mektubuna bile gıkı çıkmayan vs...
@can_ulugercek_1980 reis bence trumpın kasetini yakaladı
admsın baskan
Şaka gibisiniz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler