HABER

SP'den DSP'ye destek yok

ANKARA (İHA) - Saadet Partisi (SP), DSP'nin idamın kaldırılmasına ilişkin hazırladığı yasa teklifine destek vermeme kararı aldı. SP yönetimi, bugünkü Başkanlık Divanı'nda karara bağladığı bu görüşünü DSP'ye iletiyor.

Saadet Partisi (SP) Başkanlık Divanı, Genel Başkan Recai Kutan başkanlığında TBMM'de toplandı. Toplantıda, DSP'nin hazırladığı idam teklifine destek verilip verilmeyeceği karara bağlandı. Hukukçu milletvekillerinin yaptığı inceleme doğrultusunda, DSP'nin taslağına destek verilmemesi kararlaştırıldı. DSP'nin taslağını 'cezalardaki eşitlik ilkesine aykırı' bulan SP, bu teklifin Anayasa Mahkemesi'nden döneceği kanaatini taşıyor. SP, Askeri Ceza Kanunu'nda bulunan 20'inin üzerindeki idam hükmünün de teklif kapsamına alınmasını istiyor.

Parti yönetimi, idam cezasının kaldırılması, ana dilde öğrenim ve ana dilde yayın yapılması konularıyla ilgili olarak bir komisyon kurulması teklifinde ısrar ediyor. SP, tüm partilerin bu komisyonda temsil edilmesini ve Meclis tatile girmeden çalışmalarına başlamasını istiyor.

Başkanlık Divanı toplantısının ardından SP Grup Başkan Vekili Ömer Hatipoğlu, Genel Başkan Yardımcıları Lütfü Esengün ve Mehmet Bekaroğlu, DSP Grubu'nu ziyaret etti. Başkanlık Divanı'nda alınan kararlar DSP yönetimine iletilecek. SP kurmayları, DSP'nin teklifini teknik olarak 'eksik' buldukları gerekçesiyle desteklemeyeceklerini partiye iletecek.

Öte yandan, SP Genel Başkan Yardımcıları Esengün ve Bekaroğlu ile Grup Başkan Vekili Hatipoğlu, saat 12.15'te TBMM'de basın toplantısı düzenleyecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler