HABER

Spor yaparken sağlığınızı tehlike atmayın

Uzmanlar, sağlıklı bir hayat için düzenli olarak spor yapmak gerektiğini sık sık belirtiyor. Uzmanlara göre spor konusunda çok önemli bir nokta var. Spor her zaman doğru yerde ve doğru sürede yapılmalı. Fiziki özellikler göz önünde bulundurulmalı. Aksi takdirde spor sağlığa zararlı hale gelebilir.

Spor yaparken sağlığınızı tehlike atmayın

Uzmanlar, 20-35 yaş arasındakiler için her spor dalının uygun olduğunu, fakat bu yaşlar geçildiğinde koşu, tenis gibi ağır sporlara başlamadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçmek gerektiğini bildiriyor. 20 yaşından önce kemik gelişimi hala devam ettiğinden, bu gelişimi olumsuz yönde etkileyecek futbol, ağırlık kaldırma gibi egzersizlerden kaçınmak gerektiği de hatırlatılıyor.

TEMKİNLİ SPOR ŞART

Kalp hastalıkları, şeker ve fıtık gibi rahatsızlıklarda daha temkinli olarak spor yapmak ve vücudu fazla yormayacak yürüyüş, yüzme gibi spor dallarını tercih etmek gerektiğini belirten uzmanlar, "Hamilelerin de mutlaka doktor kontrolünde gerekli egzersizleri yapmaları gerekiyor. Yine bünyesi zayıf veya ağır bir hastalıktan yeni çıkmış olanlar da ağır ve yorucu sporlardan kaçınmalılar" diyorlar.

HAVA TEMİZLİĞİNE DİKKAT EDİN

Uzmanlar, eğer bir spor salonunda çalışılıyorsa, salonun hijyen kurallarına uymasına ve havasının temiz olmasına dikkat edilmesi gerektiğini ifade ederken, açık havayı tercih edenleri ise, 'aşırı sıcak ve soğuk havalarda, kuvvetli rüzgarda, kirliliğin yoğun olduğu zamanlarda spor yapmamaları' konusunda uyarıyor.

YEMETEN 2 SAAT SONRA BAŞLAYIN

Tok karnına spor yapmamanın da dikkat edilmesi gereken konulardan biri olduğunu kaydeden uzmanlar, yemek yedikten en az 2 saat sonra çalışmaya başlanmasını öneriyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön