Stephen Hawking'in 'bilgi paradoksu' ile ilgili son makalesi yayımlandı: Kara deliğin içinde meğer...

76 yaşında hayatını kaybeden İngiliz fizik profesörü Stephen Hawking'in 'Kara deliğe düşen cisimlerin fiziksel bilgisine ne olur?' sorusuna yanıt aradığı 'bilgi paradoksu' ile ilgili son makalesi yayımlandı.

Stephen Hawking'in ölümünden birkaç gün önce tamamladığı belirtilen makale, Cambridge ve Harvard Üniversitesi'de birlikte çalıştığı bilim insanları tarafından düzenlenerek internete kondu.

Cambridge Üniversitesi'nden teorik fizikçi Prof. Malcolm Perry, "Kara Delikte Bilgi Yitimi (Entropi) ve Yumuşak Saçlar" adlı makaleyle ilgili açıklamasında Hawking'in 40 yıldan uzun bir süre "bilgi paradoksu" üzerinde üzerinde çalıştığını söyledi.

BİLGİ PARADOKSU

Bilgi paradoksunun kökeni Alman teorik fizikçi Albert Einstein'ın 1915'te yayımladığı genel görelilik kuramına dayanıyor.

Bu teori kütle çekimini, maddenin uzay-zaman bükülmesi etkisiyle açıklıyor ve bu sayede gezegenlerin Güneş etrafında dönebildikleri tezini temel alıyor.

Einstein, terorisinde kara deliklerle ilgili önemli öngörülerde de bulunuyor. Teoride kara deliğinin bütün özelliklerini belirleyen üç unsurdan; kütle, elektriksel yük ve açısal momentumdan söz ediliyor.

KARA DELİKLERİN ISISI

Hawking, Einstein'den yaklaşık 60 yıl sonra kara deliklerin bir ısısının da olduğu tezini ortaya attı.

Prof Hawking'in teorisine göre sıcak nesneler uzayda ısı kaybettiği için kara deliklerin sonunda buharlaşarak yok olması gerektiğine işaret ediyor.

Ama bilim insanlarına göre bu, bir paradoks yaratıyor.

Zira kuantum dünyası kuralları, bilginin asla kaybolmadığını söylüyor ve "Bu durumda kara delik tarafından yutulan bir nesnenin içerdiği fiziksel bilgiye ne oluyor?" sorusu gündeme geliyor.

Perry, "Kara deliğe bir şey atarsanız, yok olur gibi görünüyor. Sonrasında kara delik de yok olunca bu bilgiyi nasıl geri alabilirsiniz?" diyor.

'KARA DELİKLERİN ÇEVRESİNDEKİ FOTONLAR BİLGİYİ KAYDEDİYOR'

Son makalede Hawking ve birlikte çalıştığı bilim insanları, bu bilginin en azından nasıl korunabileceğini ilişkin tezler ileri sürüyor.

Makalede, kara deliğe bir madde atılınca kara deliğin sıcaklığının değişeceği aynı şekilde sıcaklığı arttıkça termodinamikte bir nesnenin iç düzensizlik ölçüsü olarak entropinin de artacağı belirtiliyor.

Hawking'in makalesinde, bir kara deliğin entropisinin, ışığın yoğun kütleçekim gücünden kaçamayacağı nokta olan, kara deliğin olay ufkunun çevresindeki fotonlar tarafından kaydedilebileceği vurgulanıyor.

Makalede, bu foton saçaklarına "Yumuşak saçlar" adı veriliyor.

Prof. Perry, "Bu makale, yumuşak saçların entropiyi açıkladığını ortaya koyuyor" diyor ancak bilgi paradoksunun sonunun gelmediğini daha ileri çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
Önemli olan nasıl olduğunu bulmak değil.Önemli olan onu yapmak.Allah-u Teala için bunlar çok basit şeyler.Rabbim yapar sizde araştırırsınız nasıl oluyor diye.Nasıl olduğunu bulsan ne yapacaksın?
Anlaşılan söylediklerimi pek beğenmemişsiniz ama biraz düşünürseniz haklı olduğumu anlarsınız.Tamam neden ve nasıl olduğunu bulduk diyelim.Eee sonra.
@beyazitozturk senin tanrin gercek bile degil ama stephen hawking gercek. Birgun allah dediginiz hikaye unutulacak ama o yaptiklariyla kalbimizde yer alirken sen de yok olup gideceksin. Git daes e katil allahi yuceltirsin
@beyazitozturk Senin anladığın dilden cevaplayayım: Nedenini bulursak belki Allah’ın bize sunmuş olduğu fakat bizim fark edemediğimiz kolaylıklara erişebiliriz. Mesela telefon, internet gibi kavramlar bu tarz araştırmaların üstüne kullanabildiğimiz şeyler. Eee sonrası bu.
@beyazitozturk senin rabbin araştırma diyor... benim ve onun rabbi kitabına oku araştır diye başlıyor ve 6 bin ayetin 5 bini'' onlar yerler ve göklerin yaratılışını düşünür ''diye devam ediyor da ondan
BİLMİYORUZ YA NE OLDUĞUNU AT BAKALIM
@fatih_byik_1966 aynen kardeşim insanoğlu daha aya gidemedi bunlar kara delik hakkında bilgi veriyor,ahanda kara delik i bildik e e e e e sonra
e e e e sonuç olarak
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler