HABER

Stone’a göre Hitler sadece günah keçisi

Her filmi ile büyük tartışmalara yol açan ünlü yönetmen Oliver Stone, bu kez on bölümlük bir belgeselle Hitler’i gündeme getiriyor.

Hitler’in günah keçisi olduğunu savunan Stone, bazı büyük şirketlerin Hitler’e mali destek verdiğini söyledi.

Geceyarısı Ekspresi, “Müfreze”, “Doğum Günü 4 Temmuz” gibi filmlerle üç Oscar ödülü kazanan Amerikalı yönetmen-senarist Oliver Stone’un yeni belgesel projesi, yine büyük tartışma yaratmaya aday. Stone, “Gizli Amerikan Tarihi” adlı 10 bölümlük bir televizyon belgeselinin tanıtımında, “Hitler aslında bir günah keçisi” sözleriyle bunun ilk ipucunu verdi.

Program dizisinin önyargılar ve yanlışlıklar içeren geleneksel tarihin panzehiri olacağını söyleyen Oliver Stone, General Motors’dan IBM’e pek çok Amerikan şirketinin Nazi partisine mali destek sağladığını öne sürdü. Stone, California’da yapılan tanıtımda şöyle konuştu: “Nefret ettiğiniz kişinin yerine kendinizi koymadıkça tarihi algılayamazsınız. Onların bakış açısını anlamak için Stalin ve Hitler’in ayakkabılarında yürüdüm. Stalin, Hitler, Mao gibi liderler tarih boyunca kötü gösterildiler. Ama bir de şunu teslim edelim. Sovyet lideri Stalin, Alman savaş makinesine karşı en fazla mücadele veren kişiydi. Hitler’in Nazi partisine ise IBM’den General Motors’a birçok Amerikan şirketi destek verdi. Hitler aslında kolaylıkla suikast düzenlenebilecek bir adamdı. Şirketler ve ordular arasındaki karmaşık ilişkiler hâlâ sürüyor. Obama’nın neden Afganistan’da Bush’un ayak izlerini takip ettiğini buradan anlayabilirsiniz. Obama bu sistemde tuzağa düşen biri sadece. Biz de bunu göstermeye çalışıyoruz”.

İngiliz Guardian Gazetesi, “Oliver Stone, daha önce Wall Street’i yıkıcı olarak resmetmesi nedeniyle finans dünyasını, Fidel Castro, Hugo Chavez ve George W. Bush tasvirleriyle Muhafazakârlar’ı, John F. Kennedy suikastıyla ilgili komplo teorileriyle de Demokratlar’ı üzdü. Ama yeni belgeselin yanında bunların hepsi hafif kalabilir” yorumu yaptı.

Geri Dön